Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te Ermeni "soykırımı" iddialarının tanınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sert açıklamalarına ilk kez yanıt verdi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya gelişinden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Merkel, "Alman Federal Meclisi'nin milletvekilleri, istisnasız, serbest bir biçimde seçilmiş milletvekilleridir ve Türkiye tarafından yapılan konuyla ilgili iddia ve açıklamaları makul bulmuyorum" dedi.

Merkel Türk-Ermeni tarihinin detaylı araştırılması için bir de ortak tarih komisyonu oluşturulmasından yana olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Federal Meclis'te 2 Haziran'da kabul edilen Ermeni "soykırımı" iddiaları kararına sert tepki göstermiş, başta Almanya Başbakanı Merkel, tasarının gündeme gelmesine öncülük eden isimlerden Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir ve oylamayada 'evet' oyu kullanan Türkiye kökenli milletvekillerinin 'kökeninden şüphe duyduğunu' belirtmişti.

Bu kişilere kan testi yapılması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "bu vekillerin PKK'nın uzantısı olduğunu" söylemişti.