Ukrayna'da Debalzewe kasabasındaki çatışmalar Belarus'un başkenti Minsk'te varılan ateşkes anlaşmasını tehdit ediyor. Anlaşmaya göre, bugün itibariyle taraflar Ukrayna'nın doğusundaki ağır silahlarını çekecekti.

Debalzewe kasabasında çatışmalar devam edince Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak, uyarıda bulunmak istedi. Ancak iki günde iki telefon görüşmesine rağmen şiddet olayları devam ediyor.

Putin'in Rus ayrılıkçıların Debalzewe'den çekilmeleri ve şiddeti durdurmaları konusunda Merkel ve Poroşenko'ya söz vermediği belirtiliyor.

Ateşkes yürürlüğe girdikten sonra Merkel ve Poroşenko, Putin'i iki kez aradı. Ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. 
Ateşkes yürürlüğe girdikten sonra Merkel ve Poroşenko, Putin'i iki kez aradı. Ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. 

UKRAYNA ASKERLERİ GERİ ÇEKMİYOR 


Ukrayna hükümeti ise, stratejik öneme sahip Debalzewe kasabasındaki çatışmalar son erdmedikçe askerlerini geri çekmeyeceğini duyurdu.

Ayrılıkçılar kasaba kuşatma altında olduğu için ateşkesin Debalzewe'yi kapsamadığını savunuyor.

Ayrılıkçılar kasabadaki Ukrayna askerlerinin ayrılabilmesi için bir koridor oluşturulmasını önerdi.

ATEŞKESTEN BU YANA 112 SALDIRI 

Ukrayna ordusuna göre, ateşkesin başlamasından bu yana ayrılıkçılar Debalzewe kasabası civarında 112 kez saldırı düzenledi.

ABD, Almanya ve Fransa burada devam etmekte olan çatışmalardan duyduğu kaygıyı dile getirdi. Ateşkesin yürürlüğe girmesinden 48 saat sonra tarafların cephelerdeki ağır silahlarını çekmeleri gerekiyordu.