Almanya Başbakanı Angela Merkel, çizdiği karikatürlerle İslam dünyasında rahatsızlık yaratan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard'a Potsdam'da ödül verirken yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'i yakma girişimine sert tepki gösterdi.

Almanya Başbakanı Merkel konuşmasında, "Eğer Florida'da bir Hristiyan Kuran'ı yakmak istiyorsa bu büyük bir saygısızlık ve hatadır" dedi.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann da, aynı şekilde söz konusu girişime büyük tepki gösterdi.

Bakan Herrmann yaptığı yazılı açıklamada, planlanan eylemin önlenmesi gerektiğini belirterek, "Kur'an-ı Kerim'in yakılması, İncil'in yakılması gibi affedilemeyecek bir tutumdur. Bu, din özgürlüğüne yönelik affedilemez bir saldırıdır. Burada nedensizce dinler arasında nefret yayılmaya çalışılmaktadır" ifadesini kullandı.

Bavyera eyaletinde böyle bir şeye kesinlikle izin vermeyeceklerini ifade eden Herrmann, herhangi bir kutsal kitabın yakılmasının eyalet anayasasının temel ilkelerine tümüyle aykırı olduğunu kaydetti.

Herrmann, tüm dinlere karşılıklı olarak saygı gösterilmesinin Almanya'daki barışçı yaşamın temelini oluşturduğuna dikkat çekerek, bunun hiç bir kısıtlama olmadan hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için geçerli olduğunu dile getirdi.