Merkel'den ABD'ye 'telekulak' eleştirisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD gizli servisi Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın dinleme faaliyetlerini eleştirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.01.2014 - 17:00

Merkel'den ABD'ye 'telekulak' eleştirisi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, yasama yılındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında NSA'nın eski sistem analisti Edward Snwoden'in ABD gizli servislerinin işleyişi konusunda yaptığı açıklamalara dikkati çeken Merkel, siyasi sorumluluk taşıyan hiç kimsenin, vatandaşların güvenliğinin ve bu çağdaki asimetrik tehlikeye karşı gizli servislerin çalışmalarının önemsiz olduğunu söyleyemeyeceğini ifade etti.

Özellikle söz konusu tehlikeye karşı müttefik ülkelerin gizli servisleriyle birlikte çalışmanın da önemli olduğunu belirten Merkel, ancak son 6 aydan beri özellikle ABD gizli servisinin çalışması hakkında edinilen bilgilerin temel soruları ortaya çıkardığını kaydetti.

Alman hükümetinin, vatandaşlarının mahrem bilgilerine yapılan saldırılara karşı koruma sorumluluğu taşıdığını vurgulayan Merkel, vatandaşların özgürlüğünün ve güvenliğinin yasalarla dengelenmesi gerektiğini ifade etti.

ABD ve İngiliz gizli servislerinin yaptığı dinlemelerin doğru olmadığını ifade eden Merkel, bunun güven kaybına sebep olacağı uyarısında bulundu.

UKRAYNA'DAKİ EYLEMCİLERE ÖVGÜ
Ukranya'daki hükümet karşıtı gösterilere de işaret eden Merkel, bu ülkede süren çatışmalarla ilgili barışçıl çözüm çabalarını desteklediğini belirtti.

Ukrayna'daki eylemcilerin cesaretini takdir eden Merkel, bu kişilerin AB değerleri için çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...