Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da Türk okulları açılması yönündeki talebini geri çevirdi. Merkel, “Bu yöndeki tartışmalar hiçbir yere varamaz” dedi.

İlişkili Haberler


Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Alman haftalık “Die Zeit”” gazetesine verdiği mülakatta, “Türkiye’de Alman liseleri var, Almanya’da neden Türk liseleri olmasın” demişti.

Deutsche Welle'nin haberine göre Merkel'in bu isteğe yanıtı olumsuz oldu. Almanya'da Türk lise ve üniversiteleri kurulması isteğine olumsuz yanıt verdi.

Başbakan Merkel “Passauer Neue Presse” gazetesine verdiği demeçte, “Almanya'daki Türk kökenli çocuk ve gençlerin Alman okullarına gitmesinin yerinde bir uygulama” olduğunu kaydetti. Almanya Başbakanı, “Türk öğrencilerin Almanya'da Türk okullarına gitmesi yönündeki öneriyi uygun bulmadığını” vurguladı.

ALMAN TÜRK TOPLUMU DA KARŞI
Başbakan Erdoğan'ın önerisi Almanya Türk Toplumu Derneği Başkanı Kenan Kolat tarafından da eleştirildi. Kolat, “Die Welt” gazetesine verdiği demecinde, “Şayet Erdoğan bu önerisiyle, Almanya'da kurulacak liselerde sadece Türkçe eğitim yapılmasını teklif ediyorsa, biz bunu bir hata olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Almanya Türk Toplumu Derneği Başkanı, “Biz şayet Almanya'da iyi yetişmiş, kalifiye göçmenler istiyorsak, bu gençlerin Alman okullarına gitmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. Kolat, Başbakan Erdoğan'ın “Almanya'da yaşayan Türk kökenli çocukların Almanca öğrenebilmeleri için öncelikle anadillerine hâkim olmaları gerektiği” yönündeki açıklamalarının “tamamen yanlış” olduğunu vurguladı.

MERKEL TÜRKİYE YOLCUSU
Almanya Başbakanı gelecek hafta başında dört yıllık bir aradan sonra Türkiye'de temaslarda bulunacak. 29-30 Mart tarihlerinde düzenlenecek ziyaret çerçevesinde Merkel önce Ankara'ya ardından da İstanbul'a gidecek.

Merkel Türkiye temasları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelecek.

Erdoğan-Merkel buluşmasında ağırlıklı gündem maddelerini, ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri ve bölgesel sorunların oluşturması bekleniyor. Başbakan Merkel'in görüşmeler sırasında Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü hayata geçirmesini ve limanlarını Kıbrıs'ın güneyine açması talebini de iletmesi bekleniyor.