Merkel'den Erdoğan'a sığınmacı çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatından kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmeye çağırdı.

Haberler - NTV Haber 30.11.2016 - 09:56 | Son Güncelleme : 30.11.2016 - 10:00

Merkel'den Erdoğan'a sığınmacı çağrısı

Merkel, Malta Başbakanı Joseph Muscat ile Berlin'de görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında mülteci mutabakatının özellikle de insan kaçakçılığına karşı mücadelede iki tarafın da faydasına olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel sığınmacı anlaşması konusunda Türkiye ve Avrupa Birliği'nin güvenilir ortaklar olduğunu da söyledi.

Sığınmacı anlaşması yürürlüğe girmeden önceki iki ayda Ege denizi'nde 400'den fazla sığınmacının hayatını kaybettiğini hatırlatan Merkel, Türkiye ve AB'nin bu konuda yapacağı çok iş olduğunu söyledi.

Malta Başbakanı Joseph Muscat da sığınmacı anlaşmasından ayrılmanın kimsenin çıkarına olmayacağını ifade etti.

ERDOĞAN: AB DEFTERİNİ HENÜZ KAPATMADIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada da AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini yokuşa sürmekte ısrar ettiğini, ancak Türkiye'nin AB defterini henüz kapatmadığını söylemişti.

"AP'nin son kararı yıllardır yaşadığımız gerçeğin bizzat kendileri tarafından ikrarıdır; şu anda AB defterini henüz kapatmış değiliz. Ama karşımızdaki fotoğraf olumlu yönde beklentilere kapılmamıza izin vermiyor" şeklinde konuşan Erdoğan, Türkiye'nin önünde başka alternatifler de olduğunu belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...