NTV

Merkel’den Hollanda’ya destek

Anadolu Ajansı

Dünya

Almanya Başbakanı Angela Merkel "Nazizm" benzetmelerine ilişkin Hollanda ile dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Münih’te yaptığı açıklamada Almanya için Nasyonal Sosyalizm benzetmelerinin yapılmasını reddettiğini belirterek, bunun Almanya ile dost olan Hollanda gibi ülkeler için de tümüyle geçerli olduğunu ifade etti. 

Bu benzetmelerin yanlış yola sevk ettiğini kaydeden Merkel, bu benzetmelerle çekilen acıların küçümsendiğini savundu.

Özellikle Nasyonal Sosyalizm'den çok çeken Hollanda’ya bakıldığında bunun kabul edilir yanı olmadığını belirten Merkel, "Bundan dolayı Hollanda’ya tam destek veriyorum ve dayanışma içindeyim. Özellikle mevkidaşım Mark Rutte" ifadelerini kullandı. 

ABD’ye gitmeden önce bir açıklama yapan Merkel, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geleceğinden dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti. 

Ülkelerin birbiri hakkında değil, birbiriyle doğrudan konuşmalarının iyi olacağını söyleyen Merkel, ABD’nin, Almanya’nın ve AB’nin en önemli ticaret partneri olduğunu ifade etti. 

Merkel, bu ticaretin iki taraf için avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.

FRANSA'DAN AÇIKLAMA

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault da Türkiye ile bazı Avrupa Birliği ülkeleri arasında tırmanan gerilimin düşürülmesi gerektiğini belirterek, "Diplomasiyle hareket edilerek sert polemiklerden kaçınılması gerekir" dedi.

Ayrault, Hollanda ile Türkiye arasındaki gerilimle ilgili olarak da "Nazizm ve faşizm gibi sert sözler kullandığınızda hedef aldığınız ülkelerin canı yanıyor, dolayısıyla kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER