ABD ile Avrupa Birliği arasında küfür krizi yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın internete sızan telefon konuşmasında Ukrayna kriziyle ilgili olarak Avrupa Birliği'ne küfretmesi Brüksel ve Washington'ı karşı karşıya getirdi.

Nuland'ın söz konusu küfrüne en sert tepkiyi ise Almanya Başbakanı Angela Merkel verdi. Nuland'ın açıklamasını "kabul edilemez" olarak nitelendiren Almanya Başbakanı Merkel, AB Dış İlişkiler Yüksek temsilcisi Catherine Ashton'ın Ukrayna konusundaki çabalarından övgüyle söz etti.

Obama yönetimi ise, olayda Rusya'nın parmağı olduğu görüşünde. ABD'li yetkilliler, telefon konuşmasının Rus hükümeti tarafından Twitter'da dolaşıma sokulduğunu vurguluyor.

Olayın baş kahramanı Victoria Nuland da, yaptığı açıklamada Rusya'ya yüklendi. Nuland, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Sergey Glazyev'in ABD'nin Ukrayna'da hükümet karşıtlarını silahlandırdığı ve eğittiği yönündeki sözlerini de eleştirdi.

Nuland, "Glazyev'in sözleri tamamen fantezi. İyi bir bilim kurgu yazarı olabilirmiş. Bizim Ukrayna'da izlediğimiz politika tamamen şeffaf" dedi.

Rusya daha önce de Ukrayna'daki hükümet karşıtı gösterilerin arkasında ABD'nin olabileceğini ima etmişti.