NTV

Merkel'den Putin'e: Dehşet içindeyim

Anadolu Ajansı

Dünya

Ukrayna'da isyancıların kargo uçağını düşürerek 49 askeri öldürmesi sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Dehşet içindeyim" dedi.

Ukrayna'da 49 askerin ölümüyle sonuçlanan kaza sonrası Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla aradı.

Alman hükümet Sözcüsü Georg Streiter görüşmeyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Başbakan Merkel'in Putin'e, Ukrayna'da düşürülen askeri uçakta ölenler nedeniyle "dehşet içinde olduğunu" ifade ettiği belirtildi.

Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko'nun ateşkes çağrısının şimdi daha da anlam kazandığını, Rusya Devlet Başkanı Putin'e iletti.

İki lider görüşmede ayrıca, Putin'den ateşkesin uzun süreli olabilmesi ve Rusya'dan Ukrayna'ya giren silah ve savaşçıların engellenmesi için, Moskova'nın Ukrayna sınırını ciddi anlamda kontrol etmesini istedikleri ifade edildi.

Açıklamada, Hollande ve Merkel'in, Putin'in Ukrayna Devlet Başkanı seçilen Petro Proşenko'yu tanımasını memnuniyetle karşıladıklarını ilettikleri de vurgulandı.

İki liderin akşam saatlerinde yapılması planlanan Rusya'nın Ukrayna'ya doğalgaz sevkiyatı görüşmelerinin başarılı geçmesini ümit ettikleri belirtildi.