Merkel'den 'Schengen' çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa’da serbest dolaşımı öngören Schengen sisteminin işlevini yerine getirmesi konusunda tüm üye ülkelere sorumluluk üstlenmeleri çağrısında bulundu.

Anadolu Ajansı 07.01.2016 - 20:54

Merkel'den 'Schengen' çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Romanya Başbakanı Dacian Cioloş ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında,  sığınmacıların kabul edilmesi konusunda Avrupa’daki ülkelerin dayanışma içinde olması gerektiğini belirtti.

Dayanışmanın karşılıklı olduğunu ifade eden Merkel, "Avrupa Birliği (AB) dış sınırlarının korunması ve sığınmacıların dağıtılması konusunda ortak sorumluluk alındığında Schengen sistemi  işlevini yerine getirebilir" şeklinde konuştu.

Schengen sınırları içinde serbest dolaşımının sürdürülmesi için elden gelenin yapılması gerektiğini vurgulayan Merkel, bundan dolayı göç akınının yönlendirmesi ve düzenlenmesinin öncelik taşıdığını kaydetti.

Bazı Schengen ülkelerinde geçici sınır kontrollerinin yapıldığına dikkati çeken Merkel, “Gerçi geçici sınır kontrollerinin Schengen sisteminde yeri var ama sorunlar çözülmediğinde Schengen'in istediğimiz gibi hayatta kalamayacağı yönünde bir tehlikeyi de içinde barındırıyor. Schengen, Avrupalıların çok değer verdiği bir şey olduğu gibi Avrupa’nın ekonomik büyümesi ve birlikte gelişmesi için de bir faktördür. Bunun için Schengen’i muhafaza etmek için her şeyin yapılması ve Schengen’e üye olmayan ülkelere de üye olma imkanı verilmesi lazım”  değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, bu bağlamda, Romanya’nın, Schengen Bölgesi'ne dahil olmak için dış sınırlarının korunmasına ilişkin hazırlık çalışmaları gerçekleştirdiğini ancak bunun yolsuzlukla mücadele konusuyla da bağlantılı olduğunu dile getirdi. 

Sayfa Yükleniyor...