Merkel'den "soykırım" tasarısının kabulü sonrası ilk açıklama

Almanya'da Federal Meclis, "soykırım" iddialarını tanıyan bir tasarıya onay verdi. Oylamaya katılmayan Almanya Başbakanı Merkel'den Meclis'ten çıkan sonucun ardından Türkiye ile ilişkilerimiz "kapsamlı ve güçlü" açıklaması geldi.

Anadolu Ajansı 02.06.2016 - 15:07 | Son Güncelleme : 02.06.2016 - 16:29

Merkel'den "soykırım" tasarısının kabulü sonrası ilk açıklama

Almanya BaşbakanI Angela Merkel, Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanıyan kararının ardından herhangi bir konuda farklı görüşlerde olunsa da Türkiye ile dostane ve stratejik ilişkilerin yelpazesinin çok geniş olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile başbakanlıkta yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Söz konusu kararın ikili ilişkilere zarar verip vermeyeceği şeklindeki soruya Merkel, "Almanya ile Türkiye'yi birbirine bağlayan birçok şey var. Herhangi bir konuda farklı görüşlerde de olsak ilişkilerimizin, dostane ve stratejik ilişkilerimizin yelpazesi çok geniş. Savunma konularından diğer birçok konuya kadar" dedi.

Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk asıllı insanın da önemli ortak konulardan biri olduğunu dile getiren Merkel, "Bu nedenle ben ve tüm Alman hükümeti de 101 yıl önce yaşanan olaylar sebebi ile Türkiye ile Ermenistan arasındaki diyaloğu teşvik etmek ve bu ülkelerin olayları birlikte değerlendirmesi için her türlü çabayı harcamak istiyoruz. Diğer yandan Alman-Türk ilişkilerini tüm yelpazesi ile korumak ve Almanya'da yaşayan Türk asıllı insanlara da ülkemizin bir parçası olduklarını ve böyle de kalacaklarını söylemek istiyoruz. Ayrıca, bazı tartışmalı konular hakkında konuşulmasının da demokratik kültürün bir parçası olduğunu da söylemek istiyoruz"ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...