Merkel'den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin, ''Avrupa'nın, Türkiye ile karşılıklı olarak birbirine ihtiyacı var'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.10.2015 - 07:00

Merkel'den Türkiye açıklaması
Merkel, Anne Will'in programına konuık oldu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman ARD kanalında Anne Will programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel, Almanya'ya olası bir sığınmacı kabulünün durdurulup durdurulamayacağının sorulması üzerine, ''Bu nasıl olacak? Sınırları kapatamazsınız. Alımları durdurmak olmaz'' ifadesini kullandı.  Merkel, bu konuda tutulamayacak sözlerin verilmesinin de anlamsız olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine, PKK'nın Almanya'da yasaklı örgüt konumunda olduğunu belirten Merkel, kendisine Nobel ödülü verilip verilmeyeceği konusundan da sıkıldığını söyledi.

Merkel, Türkiye'nin, AB ile müzakerelere devam eden bir NATO üyesi ülke olduğunu ve 2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı barındırdığını anlatarak, ''Avrupa'nın, Türkiye ile karşılıklı olarak birbirine ihtiyacı var'' değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, Avrupa'nın bu konuda Türkiye ile iletişim halinde olması gerektiğini kaydetti.

Angela Merkel, Türkiye'de yaşayan sığınmacıların durumunun daha da iyileştirilmesi için hükümetle görüşmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'de sığınmacıların durumlarının hiç de kötü olmadığını vurgulayan Merkel, sığınmacılardan 300 bin kadarının "misafir" olarak nitelendirdiğini ve özellikle bu kişilerin Avrupa'ya gelmek istediklerini kaydetti.

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin bir soruya karşılık da Merkel, yürütülen müzakerelerde Kopenhag kriterlerinin geçerli olduğunu belirterek, Türkiye'nin güvenilir ülke olup olmaması konusunun AB içinde danışıldığını ifade etti. Merkel, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı olduğunu daha önce de dile getirdiğini ancak bunun Türkiye ile görüşmeyeceği anlamına gelmeyeceğini aktardı.

Sayfa Yükleniyor...