Merkel'den Suriye'de uçuşa yasak bölgeye destek

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin dile getirdiği "Suriye'de uçuşa yasak bölge" oluşturulmasını desteklediğini belirtti.

NTV Haber 15.02.2016 - 18:51 | Son Güncelleme : 15.02.2016 - 20:06

Merkel'den Suriye'de uçuşa yasak bölgeye destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'de şu an savaşan taraftarın hiçbirinin saldırı uçuşu yapmadığı bir bölgenin olmasının yararlı olacağını belirterek, "Bir nevi uçuşa yasak bölge gibi" dedi.

Almanya'da yayınlanan bir gazeteye konuşan Merkel, Suriye'de sığınmacılar için korunaklı bir bölge açılması fikrine nasıl baktığının sorulması üzerine, ''Şu an
orada savaşan taraftarın hiçbirinin saldırı uçuşu yapmadığı bir bölgenin olması yararlı olacaktır. Bir nevi uçuşa yasak bölge gibi'' dedi.

IŞİD ile müzakere edilemeyeceğini vurgulayan Merkel, ancak mümkün olması halinde Esed taraftarları ve anti-Esed koalisyonunun bu konuda anlaşmalarının yararlı olacağını ifade etti.

Türkiye'nin dile getirdiği "uçuşa yasak bölge" konusuna daha önce Fransa da destek vermiş ancak ABD buna sıcak bakmamıştı.

Suriye'de savaşın 5 yıldır sürdüğüne dikkati çeken Merkel, BM verilerine göre şu ana kadar 250 bin insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

"RUSYA'NIN SALDIRILARI KARIŞTIRDI"

Merkel, Suriye'deki durumun sonsuz bir karmaşıklık içinde olduğunu belirterek, Rusya'nın Halep'teki hava saldırılarının durumu daha da karmaşık hale getirdiğini kaydetti.

Savaşın sona ermesi için diplomatik olarak her şeyin denenmesi gerektiğini dile getiren Merkel, ancak bugünden yarına her şeyin biteceği konusunda kimsenin bir hesap yapamayacağını belirtti.

"TÜRKLERİN SİTEMİNİ ANLIYORUM"

''Biz Avrupalılar bir taraftan Türkiye'ye, 'zor durumda olan  sığınmacılara kapılarını aç' diyeceğiz öbür taraftan da Avrupa'ya sığınmacı almak istemediğimizi ifade edeceğiz'' diyen Angela Merkel, bu nedenle kendilerine sitem eden Türk siyasetçilerini anlayışla karşıladığını vurguladı.

Avrupa'nın bu tutumunun alaycı olup olmadığının sorulması üzerine Merkel, Türkiye ile birlikte çalışmak için bunun temel taş olmadığını ve bunu adım adım değiştirmek için çalıştığını kaydetti.

Angela Merkel, sığınmacı dalgasının azaltılamaması halinde ''dur'' levhasının Makedonya-Yunanistan sınırına mı yoksa Türkiye'nin Ege sahillerine mi asılacağı sorusuna ise sığınmacıların hareket noktalarında nihai Schengen dış sınırının, Türkiye ile Yunanistan arasında bulunduğu cevabını verdi.

Sayfa Yükleniyor...