Merkel'den "Türkiye'ye taviz verildi"ye yanıt

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile AB arasında varılan sığınmacı anlaşmasını savundu. Parlamento'da konuşan Merkel, muhalefetin "Türkiye'ye taviz" eleştirilerine de yanıt verdi.

Haberler - NTV Haber 08.09.2016 - 06:31 | Son Güncelleme : 08.09.2016 - 06:32

Merkel'den "Türkiye'ye taviz verildi"ye yanıt

Merkel, Almanya’da güvenliği güçlendirme çalışmalarına devam edeceğinin ve sığınmacı başvurusu reddedilenlerin geri dönüşlerini hızlandıracağının sözünü verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2017 mali yıl bütçesinin görüşüldüğü Alman parlamentosunda konuştu.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında varılan sığınmacı anlaşması sayesinde Ege Denizi'nde meydana gelen ölümlerin durduğunu söyleyen Merkel, “Sığınmacı krizindeki durum bir yıl öncesine göre çok daha iyi. Ancak daha çok şey yapılması gerekiyor" dedi.

Merkel, sığınmacı anlaşmasının hem Türkiye'nin hem de Avrupa Birliği'nin çıkarına olduğunu belirtti, anlaşmanın Kuzey Afrika'dan gelen sığınmacılar için geliştirilecek projelerde model alınabileceğini söyledi.

Almanya Başbakanı, Mısır ya da Tunus'la da benzer bir anlaşma imzalanabileceğini ifade etti.

"TÜRKİYE'YE TAVİZ" ELEŞTİRİLERİNE YANIT 

Muhalefetin Türkiye'ye taviz verildiği yönündeki eleştirilerine de yanıt veren Merkel, “Türkiye ile Avrupa Birliği üyesi arasında bir anlaşmamız var. Bunu burada savunacağım. Eğer Türkiye'deki insan hakları ihlal edilirse, adını koyarız. Askeri darbe teşebbüsü başarısızlığa uğrarsa, ‘başarısızlığa uğraması iyi oldu’ deriz” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...