Merkel: Ankara'nın vize serbestisi konusunda adım atılabilir

"Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşıyım" diyen Almanya Başbakanı Merkel, Ankara'nın vize serbestisi konusunda adım atılabileceğini söyledi. Merkel, sığınmacı akınıyla ilgili olarak 'Türkiye birdenbire sınır kontrolünü neden kaybediyor?' sorusunu yöneltti.

DW Türkçe 08.10.2015 - 16:19

Merkel: Ankara'nın vize serbestisi konusunda adım atılabilir

Başbakan Angela Merkel, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’de sığınmacı kriziyle ilgili bir tartışma programında Türkiye ile ilgili soruları da yanıtladı.

Krizin çözümünde Türkiye'nin öne çıktığını kabul eden Merkel, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşıydım. Bu görüşümde herhangi bir değişiklik yok" dedi. Merkel, bu görüşünü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de paylaştığını söyledi.

Sığınmacıların büyük kısmının NATO müttefiği Türkiye'den geliyor olmasını bir "baskı unsuru" olarak değerlendiremeyeceklerini vurgulayan Merkel, bununla birlikte Türkiye ile sorunlar üzerinde görüşmeye devam edeceklerini kaydetti.

"TÜRKİYE SINIR KONTROLÜNÜ NEDEN KAYBEDİYOR?"

Merkel, "Türkiye birdenbire sınır kontrolünü neden kaybediyor, elbette bunları Ankara ile konuşacağız" dedi. "Türkiye ile birbirimize karşılıklı ihtiyacımız var" ifadesini dile getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşmeler kapsamında Ankara'nın vize serbestisi gibi talepleri konusunda adım atılabileceğini belirtti.
'AB ilkelerine ihanet etmiyorum'

Türkiye ile görüşmelerin bazı çevreler tarafından "AB ilkelerine ihanet" olarak yorumlanmasına karşı çıkan Merkel, "İçinde bulunduğumuz koşullarda müzakere masasına oturmak benim görevimdir" dedi.

Türkiye ile görüşmelerde herhangi bir AB ilkesinin bir kenara bırakılmadığını kaydeden Merkel, Ankara'nın AB aday ülkesi olarak Kopenhag kriterlerine uymak zorunda olduğunu söyledi. Angela Merkel, AB Komisyonu'nun Türkiye'yi bu çerçevede güvenli ülke statüsüne almak istediğini hatırlattı.

Sayfa Yükleniyor...