Merkel'i devirecek kadın bulundu

Almanya'da nüfusun en yoğun olduğu eyalet Kuzey-Ren Vestfalya'da yapılan erken seçimlerde, Hannelore Kraft liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti, Başbakan Angela Merkel'in partisini ağır yenilgiye uğrattı. Almanya'nın en güçlü ikinci kadını olan Kraft, gözünü Merkel'in tahtına dikti.

14.05.2012 - 10:02

Merkel'i devirecek kadın bulundu

Almanya'da nüfusun en yoğun olduğu ve Türklerin en fazla yaşadığı eyalet Kuzey-Ren Vestfalya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'ni (CDU) ağır yenilgiye uğrattı. Uzun yıllar Sosyal Demokratlar'ın kalesi olan Kuzey-Ren Vestfalya'da SPD bu üstünlüğünü kaybetmişti. Ancak Hannelore Kraft yönetimindeki Sosyal Demokratlar dünkü erken genel seçimlerde oylarını yüzde 4.6 oranında arttırarak yüzde 39.1'le birinci parti olmayı başardı.

KORSAN PARTİ YİNE MECLİS'TE
Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi ise, yüzde 8.3 puan kaybederek, oyların ancak yüzde 26.3'ünü alabildi. Sosyal Demokratlar'ın koalisyon hükümeti kuracağı Yeşiller Partisi ise 11.3 oranında oy aldı. Seçimin sürprizi ise yine Korsanlar Partisi oldu. İlk kez seçimlere katılmalarına rağmen yüzde 6.2 oy alarak eyalet meclisine girmeyi başardılar.

'12 YIL SONRA ÖNE GEÇTİK'
Kuzey-Ren Vestfalya'da başbakan koltuğuna oturacak olan Hannelore Kraft seçim zaferi konuşmasında, "12 yıl aradan sonra partimiz yine öne geçti. Bu muhteşem bir his" dedi. Kraft bu başarısıyla Almanya'daki genel seçimlerde Sosyal Demokratlar'ın en güçlü başbakan adayı olmayı da şimdiden hak etti. İnsan odaklı bir seçim kampanyası gerçekleştirerek bu sonuca ulaştıklarını belirten Kraft, Kuzey-Ren Vestfalya için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağını söyledi.

MERKEL'İN HALEFİ İSTİFA ETTİ
Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin ağır yenilgisi sonrası Merkel'in halefleri arasında gösterilen Norbert Röttgen istifa etmek zorunda kaldı. CDU Kuzey-Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı Başkanı ve aynı zamanda Almanya Çevre Bakanı Norbert Röttgen, açık bir yenilgi aldıklarını kabul etti. Yenilginin sorumluluğunu üstlenen Röttgen, Eyalet Teşkilatı Başkanlığı'ndan istifa ederek, Berlin'deki görevine geri döndü.

MERKEL'E BİR DARBE DE FRANSA'DAN
Başbakan Angela Merkel'in Almanya'nın en büyük eyaletini kaybetmesi bundan sonraki ekonomi politikalarını sürdürmesini zorlaştıracak. Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Nicolas Sarkozy'nin kaybetmesiyle, Euro Bölgesi'nde uyguladığı "Kurtarma Paketi"ne en büyük desteği kaybeden Merkel'in bu politikalara içten destek bulması da artık zor görünüyor.

Başbakan Merkel'in Kuzey-Ren Vestfalya seçimlerini kaybetmesi sonrasında Fransız sosyalistlerden ilk yorum da geldi. Fransa'da Sosyalist Parti sözcüsü Benoit Hamon, "Merkel Avrupa'nın kaderine tek başına karar veremez" diyerek, Euro Bölgesi'nde uygulanan "Kurtarma Paketi"nin uygulanamayacağının ilk işaretlerini verdi.

4 TÜRK KÖKENLİ MECLİS'TE
Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki erken seçimde dört Türk kökenli milletvekili seçilmeyi başardı. Dün yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) İbrahim Yetim ve Serdar Yüksel, Yeşiller Birlik Partisi'nden Arif Ünal tekrar eyalet meclisine girmeye hak kazanırken Hristiyan Demokrat Birlik Parti’den (CDU) Serap Güler ise ilk kez seçilme başarısı gösterdi.

Kuzey-Ren Vestfalya'da dünkü seçim sonuşlarına göre, Eyalet Meclisi'nde SPD'nin 93, CDU'nun 62, Yeşiller Parti'nin 28, Hür Demokratlar'ın (FDP) 20 ve Korsanlar Partisi de 18 sandalye elde etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...