Almanya eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück, bugün başkent Berlin'deki Willy-Brandt-Haus adı verilen SPD Genel Merkezi'nde SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek genel seçimler için adaylığını açıkladı.

SPD'nin başbakan adayı Steinbrück, burada yaptığı konuşmada, başbakan adaylığının sorumluluğunun bilincinde olduğunu belirterek, Merkel hükümetinin ülkenin sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını, bu nedenle Yeşiller Partisi ile birlikte iktidara gelmek istediklerini söyledi.

SPD Genel Başkanı Gabriel de, parti başkanlığıyla başbakan adaylığını her zaman ayrı tutmak istediğini, bu nedenle bir süre önce Steinbrück ile Steinmeier'e başbakan adayı olmalarını önerdiğini, Steinmeier'in bu teklifi şahsi nedenlerden dolayı geri çevirdiğini ifade etti.

Almanya'daki koalisyon hükümetinin hiçbir konuda ortak bir fikre sahip olmadığını, bu nedenle Almanya'nın durma aşamasına geldiğini savunan Gabriel, Steinbrück'ün Almanya'nın bulabileceği en iyi başbakan olacağına inandığını, seçim kampanyasını Yeşiller Partisi ile iktidara gelmek için birlikte yürüteceklerini kaydetti.

Frank-Walter Steinmeier de, ayrıntılarına girmek istemediği şahsi nedenlerden dolayı başbakan adaylığı teklifini geri çevirdiğini belirterek, Steinbrück'ün iyi bir başbakan olacağına inandığını, ülkenin sorunlarını çözebileceğini geçmişte de gösterdiğini ve Steinbrück'ün seçim kampanyasını kendi kampanyasıymış gibi destekleyeceğini söyledi.