İlişkili Haberler

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul Sultanahmet'te dikilitaşların bulunduğu meydanda saat 10.15'teki saldırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Merkel, "Terör, Paris, Ankara, Tunus ve İstanbul'da çirkin yüzünü gösterdi, teröre karşı kararlı şekilde mücadele etmeliyiz" ifadesini kullandı.

DAVUTOĞLU'DAN MERKEL'E TELEFON

Öte yandan Başbakan Davutoğlu'nun da Almanya Başbakanı Angela Merkel'i arayarak saldırıyla ilgili bilgi verdiği, hayatını kaybeden 10 kişiden çoğunluğunun Alman vatandaşı olması sebebiyle üzüntülerini ve taziyelerini ilettiği bildirildi.

Davutoğlu, Merkel'e, soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğünü ve gerekli bilgilerin Alman yetkililerle paylaşılacağını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, Alman yaralıların tedavisi için gereken her şeyin yapıldığını da söyledi.

Merkel, telefon görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, saldırıda kurbanlar ve yaralılar arasında Almanların olmasından dolayı endişeli olduklarını söylemişti.

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI STEINMEIER'DEN UYARI

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Berlin'de yaptığı açıklamada ölenler arasında Almanların bulunabileceğini söyleyerek, Türkiye'de bulunan Alman vatandaşlarını, Alman Dışişleri Bakanlığının seyahat ve güvenlik duyurularını takip etmeye çağırdı.

Alman Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'daki Alman vatandaşlarını kalabalık alanlara girmeme konusunda uyarmıştı.

NATO VE AB, SALDIRIYI KINADI

Avrupa Birliği ve NATO da, saldırıyı kınadı ve Türkiye ile dayanışma mesajı verdi.

Fransa Başbakanı Valls ise, ''Türkiye ve terör saldırılarına hedef olan bütün ülkeler dayanışma içinde olmalı" şeklinde konuştu.