Mescid-i Aksa karşısına Yahudi müzesi

İsrail, İslam dünyasının en kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa'nın karşısına Yahudi müzesi inşa etme kararı aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.06.2012 - 12:41

Mescid-i Aksa karşısına Yahudi müzesi

Kudüs Belediyesi, içerisinde Yahudi Müzesi'nin de bulunduğu Doğu Kudüs'teki 3 dönümlük inşa planını onayladı.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'nun açıklamasına göre, Eilat Yerleşim Derneği'nin girişim ve finansal desteğiyle yapılması planlanan müze, yeraltı su havuzları ve dini temizlik kaplarının sergileneceği arkeoloji müzesi olacak.

Kudüs Belediyesi'nin kararına tepki gösteren Şeyh Raid Salah'ın lideri olduğu "1948 Filistin İslami Hareketi"ne bağlı El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu, "Yaklaşık 3 ay önce üzerinde anlaşmaya varılan planın onaylanması, 'Süleyman Tapınağı' adlı büyük Yahudileştirme faaliyetinin tamamlayıcı bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.

Vakfın açıklamasında, söz konusu projeyle Kudüs'ün bir Yahudi kenti olduğu iddiasının meşrulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Bu proje, Mescid-i Aksa'yı güney ve batıdan yedi büyük Yahudi binasıyla kuşatma planıdır. Söz konusu plan, Mescid-i Aksa için oldukça tehlikeli sonuçlar doğuracak" denildi.

Sayfa Yükleniyor...