Mescid-i Aksa'ya girişe 50 yaş sınırlaması

İsrail'in, 50 yaşın altındaki Müslüman erkeklerin Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladığı bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.10.2015 - 00:57

Mescid-i Aksa'ya girişe 50 yaş sınırlaması

İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün için 50 yaşın altındaki Müslüman erkeklerin Mescid-i Aksa'ya girişine izin verilmeyeceği, kadınların girişine ise bir kısıtlama getirilmediği belirtildi.

Açıklamada, Kudüs'ün Eski Şehir olarak bilinen sur içi bölgesinde alınan "güvenlik önlemlerinin" devam ettiği kaydedildi.

Yahudilerin dini günleri nedeniyle İsrail yönetiminin, Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi sebebiyle 13 Eylül'den bu yana Kudüs ve Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gerginlik yaşanıyor. Bölgede İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan arbedeler zaman zaman can kayıpları, yaralanma ya da gözaltılarla sonuçlanıyor.

İsrail'in ihlallerine tepki olarak son günlerde Filistinlilerin eylemleri de artmış durumda. İsrail polisinin açıklamasına göre son 24 saatte 7 İsrail vatandaşı bıçaklanarak yaralandı, bir Filistinli öldürüldü. İsrail İşgali altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Şafat Mülteci kampına da akşam saatlerinde baskın düzenleyen İsrail polisi, bir Filistinliyi öldürdü, iki kişiyi ağır yaraladı.

İsrail güçleri ayrıca, Kudüs'ün Eski Şehir olarak bilinen sur içi bölgesinin giriş kapılarına ve belli noktalarına metal arama dedektörleri yerleştirdi.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı illegal kabul ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...