İsrail polis şefi: Mescid-i Aksa'ya oy için giriyorlar

Geçen yıl yaklaşık 15 bin İsrailli Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalde bulundu. Bunlar arasında siyasiler de var ve İsrail polis şefine göre bunun nedeni oy.

ntv.com.tr 15.01.2015 - 06:03

İsrail polis şefi: Mescid-i Aksa'ya oy için giriyorlar

KUDÜS - İsrail Polis Genel Müfettişi Danino'dan, bazı milletvekillerini, seçmenlerin oyunu kazanmak amacıyla Mescid-i Aksa'ya girmekle suçladı.

Kudüs'teki El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'nun 2014 yılı raporuna bakıldığında, geçen yıl yaklaşık 15 bin İsrailli Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalde bulundu.

Raporda, 14 bin 952 İsraillinin Aksa külliyesine girdiği, bunlardan 12 bin 569'unun Yahudi yerleşimci, geri kalanların ise İsrail askeri, polisi, bakan ve milletvekilleri olduğu kaydedildi.

Mescid-i Aksa İsrail'in karşı karşıya olduğu herhangi bir nükleer bombadan daha az tehlikeli değil. Onun varlığı bir tehlikedir, bombanın tehlikesine benziyor

İşte raporda belirtilen siyasilere yönelik eleştirilerde bulunan İsrail Polis Genel Müfettişi Danino, "Bazı İsrail milletvekilleri seçmenlerin oyunu kazanmak için Mescid-i Aksa'ya giriyor" dedi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre Danino, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

"Son seçimlerde (2013) İsrail parlamentosuna Mescid-i Aksa'daki mevcut durumu değiştirmeye çalışan tarafların girdirilmesini esefle karşılıyorum. Onlar,
seçmenlerin oyunu kazanabilmek için Müslüman dünyasının duygularını bize karşı körüklüyor. Ancak şunu söyleyebilirim, bu davranışların sonuçları İsrail için çok kötü olacak. Seçilmiş bir kişi, 'mevcut durumu değiştirmek için Tapınak Tepesi'ne (Mescid-i Aksa'ya) çıkacağım' derse bu kişi İsrail için güvenlik tehdidine dönüşecek demektir."

Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudiler, külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Sayfa Yükleniyor...