"Mesih çabuk gelsin" diye Filistinlilere saldırıyorlar

Batı Şeria'da geçen hafta, Yahudi yerleşimciler Filistinli bir ailenin evini ateşe vermiş, 18 aylık bebek yaşamını yitirmişti. Olayla sonrası, radikal gruplarla bağlantılı olduğu belirtilen bir Yahudi gözaltına alınırken, İsrail basını "tepe gençliği" adlı örgüte dikkat çekti.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.08.2015 - 06:08 | Son Güncelleme : 04.08.2015 - 06:13

"Mesih çabuk gelsin" diye Filistinlilere saldırıyorlar

Yahudi yerleşimciler, geçen perşembe gecesi Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermişti.

Çıkan yangında Ali Devabişe isimli bir bebek hayatını kaybetmiş, anne ve babası da yaralanmıştı.

Filistin ve uluslararası toplumda büyük infiale yol açan olayla ilgili, İsrail'de radikal gruplarla bağlantılı olduğu belirtilen 24 yaşındaki Meir Ettinger isimli Yahudi'nin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan Meir Ettinger'ın, "aşrı milliyetçi militan ideolog Meir Kahane'nin torunu olduğu" belirtildi. ABD doğumlu Kahane'nin İsrail'de kurduğu Kach partisi, ırkçılığı yaydığı gerekçesiyle 1988 yılında yasa dışı ilan edilmişti

HENÜZ AÇIKLAMA YOK

İsrail basınında çıkan haberlerde, Ettinger'in, İsrail iç istihbarat birimi Şin Bet'in "en çok aranan Yahudi terör şüphelileri" listesinde olduğu belirtildi. Ettinger'in, Batı Şeria'da Filistinlilere ait evin kundaklanması ile ilgili olarak mı gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

Yaklaşık bir yıldır Batı Şeria ve Kudüs'e girmesinin yasak olduğu belirtilen Ettinger, 18 aylık bebeğin yakılarak öldürülmesinin ardından gözaltına alınan ilk Yahudi oldu.

Ettinger ayrıca, Haziran ayında İsrail'in kuzeyindeki bir kilisenin ateşe verilmesinin de
baş şüphelileri arasında yer alıyor. 

İsrail'in Jerusalem Post gazetesi, Şin Bet'ten bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Ettinger'ın "aşırıcı Yahudi örgütlerin eylemleri ile bağlantısından dolayı gözaltına alındığını" yazdı. 

TEPE GENÇLİĞİ

Haaretz gazetesinde yer alan haberde de, istihbarat birimleri tarafından izlenen Ettinger gibi aşırıcı yeraltı Yahudi örgütlerine üye gençlerin, "siyonizm karşıtı" bir dünya görüşüne sahip oldukları belirtilerek, bu görüşleri sayesinde şiddet olaylarını meşrulaştırdıkları ve böylece "yeni bir İsrail kırallığı kurmayı hedefledikleri" kaydedildi. Haberde ayrıca bu gençlerin sayılarının yüzlerle ifade edildiği belirtildi.

Merkezi Tel Aviv'de bulunan Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan konuya ilişkin bir haberde ise, kendilerine "tepe gençliği" adını veren Yahudi grupların son aylarda Batı Şeria'da örgütlendiği bildirildi. Haberde bu gurupların hedeflerinin, "Filistinlilere karşı saldırılar düzenleyerek Ortadoğu'daki ateşi alevlendirip, böylece Mesih'in gelmesini çabuklaştırmak" olduğu belirtildi.

Kundaklanan evin yakınlarındaki duvarda, İbranice 'İntikam' yazılmıştı
Kundaklanan evin yakınlarındaki duvarda, İbranice 'İntikam' yazılmıştı

Resmi İsrail Radyosu'nun, ismini vermek istemeyen bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde ise Batı Şeria'da Filistinlilere ait evin kundaklanmasının faillerinin radikal bir Yahudi grubuna bağlı olduğu ifade edilerek, "Bünyesinde birçok Yahudi yerleşimcinin bulunduğu bu grup, Yahudi şeriatının hükümlerine dayalı teokratik bir sistem kurulması için çalışıyor" denilmişti.

ABBAS YÖNETİMİ LAHEY'E GİTTİ

Öte yandan Filistin yönetimi, olayla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. 

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın emriyle harekete geçen yetkililer, mahkemeye, 18 aylık bebeğin öldürülmesinin de dahil olduğu ‘Yahudi yerleşimci terörizmi’ adlı bir dosya sundu. Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne, Filistinlilere yönelik kundaklama olaylarıyla ilgili soruşturma başlatması çağrısında bulunuldu.

Geçtiğimiz hafta Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında 18 aylık bir bebek hayatını kaybetmiş, ailenin diğer 3 üyesi ağır yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...