Mesud Barzani Kerkük'te

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, IŞİD saldırısı sonrası Kürtlerin kontrolüne geçen Kerkük'e gitti. Yaptığı açıklamada kentin güvenliğini sağlayacaklarını söyleyen Barzani, "Gerekirse ben de savaşırım" dedi.

26.06.2014 - 15:31

Mesud Barzani Kerkük'te

Irak Şam İslam Devleti militanlarının saldırısı sonrası peşmergelerin eline geçen Kerkük'ün bugün sürpriz bir ziyaretçisi vardı.

Kerkük, Kürtlerin kontrolüne geçtikten sonra ilk kez Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tarafından ziyaret edildi.

Barzani, ziyareti sırasında kentteki yetkililerden gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

Peşmergelere de moral veren Barzani, "Kentin savunması için gerekirse ben de elime silah alırım" dedi.

Kürt lider, "Kerkük'te din, mezhep ve millet ayrımı yapmadan herkesin can ve mal güvenliğini sağlayacağız. Gerekirse kenti savunmak için ben de peşmerge güçlerine katılırım. Kerkük için artık kötü günler geride kalmıştır. Kürtlerin ne kadar cömert ve dürüst olduklarını herkes görecek" diye konuştu.

IŞİD militanlarının iki hafta önce Kerkük'e saldırısı sonrası Irak ordusuna bağlı askerler silahlarını bırakarak kenti terk etmişti.

Bu gelişme üzerine Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin silahlı gücü peşmergeler, Kerkük'e girerek kontrolü ele geçirmişti.

Kerkük'te zaman zaman IŞİD militanları ile peşmerge arasında çatışmalar yaşanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...