Miçotakis ABD Kongresine hitap etti: Türkiye'ye F-16 satmayın iması

Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis, ABD kongresinde konuşma yaptı. Konuyu Türkiye'ye F-16 satışına getiren Miçotakis, Amerikan Kongre üyelerinden bu konuda Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri dikkate almalarını istedi. "Kıbrıs'ta iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceğiz" diyen Miçotakis'in bu sözleri, Kongre'de uzun süre ayakta alkışlandı.

Haberler - NTV - Anadolu Ajansı 18.05.2022 - 06:32

Miçotakis ABD Kongresine hitap etti: Türkiye'ye F-16 satmayın iması

Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD Kongresinin ortak oturumunda parlamenterlere hitap etti.

Türkiye ile ilgili bazı konularda ülkesinin iddialarını yineleyen Miçotakis, Rusya-Ukrayna savaşı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yunan başbakan, "Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceklerini" söyledi.

Miçotakis, isim vermeden Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti. ABD Kongresinden Türkiye'ye yapılacak muhtemel silah satışlarında Doğu Akdeniz'deki durumu göz önünde bulundurmasını istedi.

"RUSYA DEMOKRASİYİ SINIYOR"

Yunanistan Başbakanı, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarına da değindi.

Rusya'nın Ukrayna işgalininin demokrasiyi sınadığını söyleyen Miçotakis,"Tiranlığa karşı özgürlük, otoriterliğe karşı demokrasi" dedi.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'e tepki gösteren Yunan Başbakan, "Ukrayna'nın egemen ve bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdüreceğine" inandığını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen Miçotakis, iki ülke arasındaki ilişkilerin 201. yıl dönümü dolayısıyla verilen resepsiyona da katılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...