Türkiye'nin üye olduğu MIKTA Zirvesi Güney Kore'de yapıldı

Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya dışişleri bakanları yoğun bir gündemle toplandı. Andaman Denizi'nde yaşanan insani trajediye dikkat çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Arakanlı Müslümanların Myanmar'daki durumlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

NTV Haber 22.05.2015 - 13:02

Türkiye'nin üye olduğu MIKTA Zirvesi Güney Kore'de yapıldı

Güney Kore'nin başkenti Seul, Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya oluşumu "MIKTA"nın 5. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ev sahipliği yaptı.

Toplantıda BM barış operasyonları, Güvenlik Konseyi'nin reformu, Andaman Denizi'ndeki mülteciler, Suriye, terörizm, siber güvenlik ve Kore yarımadasındaki durum görüşüldü.

Türkiye adına toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Andaman Denizi'ndeki mültecilerle ilgili yaptığı konuşmada yaşanan insani trajediye dikkat çekti.

Binlerce Arakanlı Müslümanın hala açık denizde olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, insan kaçakçılarıyla topyekün mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sorunun ortadan kaldırılması için Rohingyalıların Myanmar'daki durumlarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu konuda Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne 1 milyon dolar katkıda bulunacağını da kaydetti.

Dışişleri bakanları toplantısında siber güvenliğin önemine vurgu yapılırken, bu alanda işbirliğinin artırılmasına karar verildi.

Toplantıda ayrıca üye ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması amacıyla MİKTA İş Forumu'nun ilkinin ekimde Türkiye'de yapılması da kararlaştırıldı.

Sayfa Yükleniyor...