Milletvekili ne iş yapar? Beni seçin öğreneyim!

Brezilya'daki seçimlere adaylığını koyan komedyen Tiririca, eğlenceli kampanyası ile dikkat çekiyor. Komedyenin okur-yazar olduğundan şüphelenen bir yargıç ise adaylığını takibe attı.

29.09.2010 - 10:04

Milletvekili ne iş yapar? Beni seçin öğreneyim!

Brezilya'daki son kamuoyu yoklamaları hafta sonu düzenlenecek genel seçimde Tiririca adıyla tanınan palyaçonun bir milyondan fazla oy toplayabileceğini gösteriyor.


Ancak Sao Paulo'da bir yargıç, Tiririca'nın milletvekili seçilebilmek için okuma-yazma bildiğini kanıtlamasını istedi. Gazetelerde, her 10 Brezilyalıdan biri gibi, Tiririca'nın da okur-yazar olmadığı yolunda haberler yayımlanmıştı.

Portekizcede, halk ağzında "suratsız" anlamına gelen Tiririca, seçim kampanyası ile büyük ses getirdi. Tiririca'nın YouTube'daki eğlenceli kampanya kliplerini milyonlarca kişi izledi.

'MİLLETVEKİLİ NE İŞ YAPAR? BENİ SEÇİN, ÖĞRENEYİM'
Tiririca'nın kampanya sloganları arasında "Bundan daha kötüsü olmaz!", "Federal milletvekili ne iş yapar? Doğrusu ben bilmiyorum. Ama oyunuzu bana verin ki öğreneyim!" gibi ifadeler bulunuyor.

OKURKEN ZORLANIYORDU
Milletvekili adayı palyaçonun okur yazar olduğunu kanıtlamasını isteyen yargıç, Epoca dergisinin internet sitesinde yayımlanan bir video klibinde, Tiririca'nın okurken zorlandığını izlemesi ardından bu talepte bulundu.

Seçim yetkilileri, asıl adı Francisco Everardo Oliveira Silva olan Tiririca'nın adaylığının durdurulması için çok geç olduğunu; ancak seçimden sonra okuma yazma bilmediği anlaşılırsa, milletvekilliğinin düşebileceğini belirtiyorlar.

Kuzeybatıdaki yoksul Ceara bölgesinden gelen ve 8 yaşında bir sirkte çalışmaya başlayan Tiririca, halen televizyonda komedyenlik yapıyor.

ARMUT KADIN DA YARIŞIYOR
Brezilya'da Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ile 26 eyaletin valileri, eyalet meclisleri üyeleri, federal meclisin 513 üyesi ve 81 üyeli Senato'nun üçte ikisi (54 üye) için sandık başına gidilecek.

Seçimlerde şov ve spor dünyasından ünlü isimler de aday gösterildi.

Bunlardan biri, Brezilya'da "armut şeklindeki kadın" olarak bilinen 22 yaşındaki model ve dansçı Suellem Rocha. Ulusal İşçi Partisi'nin adaylık teklifini kabul eden Suellem Rocha, meclise girmesi halinde gençlerin hakları için mücadele edeceğini söylüyor.

ROMARIO DA SOSYALİST PARTİ'NİN ADAYI
Ülkenin unutulmaz futbolcularından Romario da, Sosyalist Parti'den milletvekili adayı.

Brezilya'ya 1994'te Dünya Kupası'nı kazandıran takımın golcülerinden Romario'nun da açık farkla milletvekili seçilmesi bekleniyor.

Pazar günkü Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda favori olarak görülen Dilma Rousseff da, Sao Paulo'da son mitingini yaptı.

Arkasında büyük bir halk desteği olan Cumhurbaşkanı Lula da Silva'nın eşliğinde konuşma yapan Rousseff, binlerce yandaşına, "kendisinin ülkede devamlılığı temsil ettiğini" söyledi.

Yıllardır Lula'nın sağ kolu ve eski bir gerilla olan 62 yaşındaki Rousseff, seçim ardından ülkenin ilk kadın lideri olabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...