Minare yasağı çıktı, sırada yabancı işçiler var

Minare yasağına öncülük eden İsviçre Halk Partisi'nin gündeminde şimdi de ülkede çalışan AB kökenli yabancılar var.

09.12.2009 - 11:28

İsviçreli sağcılar, Avrupa Birliği’nden ülkeye gelen yabancı iş gücüne savaş açtı. Müslümanlardan sonra hedef tahtasına Avrupa Birliği’nden çalışmak için İsviçre’ye gelen yabancıları konuşlandıran İsviçre Halk Partisi’nin isteği üzerine, Avrupa Birliği ile İsviçre arasındaki serbest dolaşım anlaşması, yakın bir zamanda parlamentoda düzenlenecek özel oturumda ele alınacak.

Bu anlaşmayla iki yıl önce İsviçre, iş gücü piyasasının kapılarını yabancılara açmıştı. Özellikle Almanlar için bu anlaşma yeni iş olanakları sağladı. Halk Partisi şimdi bu anlaşmanın feshedilmesini istiyor ve bu girişimine “Cenevreli Yurttaşlar Hareketi” gibi sağcı örgütlenmelerden destek alıyor. Bu hareket Fransa’dan gelen ve ülkede çalışanlara karşı yürüttüğü kampanyalar sayesinde neredeyse ikinci siyasi güç konumuna geldi.

Bu hareketin üyelerinden Eric Stauffer, neden serbest dolaşım anlaşmasını istemediklerini şu sözlerle aktardı: “İstihdam piyasasında denge kaybedildiği için bu anlaşmayı istemiyoruz. Artan oranda Cenevreli, İsviçreli dışarıda kalıyor ve iş bulamıyor. Tek neden maaşların düşmesi değil, bir nevi bilgi ucuzluğu da var. Ve biz İsviçrelilerin bu Avrupa rekabetine karşı mücadele edebileceğimiz bir silahımız yok.”

“İsviçreli Demokratlar” adlı küçük bir sağcı grup da şimdiden anlaşmanın feshi edilmesi çabalarına destek açıkladı. Üstüne üstlük merkezde yer Hrıstiyan Demokratların da popülist yaklaşımı benimseyerek, çalışmak için ülkeye gelen yabancılara kontenjan uygulanmasını öngören hükmün devreye sokulmasını istemesi dikkat çekti.

İsviçre hükümeti ve Federal Konsey bu hükmü devreye sokabiliyor. Federal Konsey, geçtiğimiz günlerde bu hükmün önümüzdeki yıl bahar aylarında gözden geçirileceğini duyurdu.

Aslında çalışmak üzere İsviçre’ye taşınan yabancıların sayısı son yıllarda azaldı. Sosyal Demokratlar bu nedenle tüm bu tartışmanın gerçeklerden uzak olduğu görüşünde. Son dönemde merkezdeki partilerin de sağcıların ağzıyla konuşmaya başlaması soru işaretlerine yol açıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...