Türk kökenli mimar Boran Burchardt tarafından sökülerek vinçle atölyeye taşınan, her biri 20,1 metre uzunluğunda ve 1,18 ton ağırlığında olan minarelerin yerlerine monte edilme işlemini çok sayıda Türk ve Alman vatandaş izledi.

Kuzey Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''İlgi büyük. Sadece Hamburg'da değil, Almanya genelinde de büyük bir ilgi görmekteyiz. Minarelerin bir sanat eseri olarak anılması Almanya'da sevindirici bir şey. Bu cami yeni görünümüyle aynı zamanda dinler arası diyaloğun da simgesi olacak'' dedi.

Minarelerin görüntülerinin değişmesi için mimar Burchardt'ın 1.5 yıl önce kendisine teklifte bulunduğunu ifade eden Uçar, ''Petek desenli minareler yapılmak istenmesi fikrine önce sıcak bakmamıştık. Ancak daha sonra cemaate sunduk. Hamburg Üniversitesi Türkoloji Bölümü akademisyenleri tarafından rapor hazırlandı. Daha sonra proje Hamburg-Mitte İlçesi Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi'' diye konuştu.

Minare dikme işleminin toplam 50 bin Euro'ya mal olduğunu kaydeden Uçar, caminin temelinin 1991 yılında eski Başbakan Necmettin Erbakan tarafından atılmış olduğunu hatırlattı.

Burchardt da desenli minarelerin ilk olma özelliği taşıdığını belirterek, sevimli yeni görünümleriyle daha fazla kişinin camiye ilgi göstermesini sağlayacaklarını söyledi.

Minare dikme işlemi tamamlandıktan sonra Merkez Cami din görevlilerinden Münir Çamlı ve Osman Çelik tarafından hoparlörlerden öğle ezanı okundu.