Mısır 12 TV kanalını kapattı

Geçen hafta dört televizyon kanalının kapatıldığı Mısır'da şimdi de 12 kanal kapatıldı.

Haberler 20.10.2010 - 17:17

Mısır Enformasyon Bakanlığı, devlete ait Nilsat uydu yayın şirketinin, 12 televizyon kanalının yayın lisansını askıya aldığını açıkladı.

"The Egyptian Gazette" adlı internet sitesindeki habere göre, Mısır Enformasyon Bakanı Enes El Feki, lisansı askıya alınan kanallar ile ilgili kararın uzun bir çalışma sonrasında alındığını belirterek, "Kanallardan bazıları, Şiilerin sürgün edilmesi, öldürülmesi gibi çağrılarda bulunuyordu. Bir kısmı da "destekleyici tıp" adı altında Hepatit B, Hepatit C ve kanser gibi hastalıklara çare olduğunu iddia ettikleri ürünleri pazarlamaya çalışıyorlardı" dedi.

Feki, kimsenin, dini grupların ölüm çağrılarına ve ciddi hastalık taşıyan insanların tehlike altında kalmasını hoşgörmemesi gerektiğini belirterek, "Mısır geçtiğimiz 10 yılda medya ve ifade özgürlüğünde görülmemiş büyüme bir yaşadı. Kamu bilinci arttı. Hükmet hesap verebilir durumda. Bizde bu konuları kamuoyunun tartışmasına sunuyoruz" diye konuştu.

Haberde, Mısır'da 12 kanalın yayın lisansının askıya alınması, muhalif medya tarafından eleştirildiği de belirtildi.

GEÇEN HAFTA DA DÖRT KANAL KAPATILMIŞTI
Mısır, geçen hafta Nilsat'ta yer alan dini ve tıbbi içerikli yayınlar yapan 4 kanalı daha kapatmıştı.

Nilsat'ta 30'a yakın dini kanal bulunuyor. Bu kanalların geneli Selefi cemaatler tarafından idare ediliyor.

Bu kanallarda yayınlanan fetvalar konusunda El Ezher ulemasından tepkiler geliyordu. Uzmanlar, seçimlerin yaklaşmasının da kanalların kapatılmasında etkili olabileceğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...