Mısır halkı mücadeleye devam ediyor

Mısır'da ordu ile bazı muhalif grupların karşı karşıya gelmesinin ardından birçok siyasi hareket yeni gösteriler yapılması için çağrıda bulundu.

Anadolu Ajansı 25.07.2011 - 12:17

Gençlik ve Devrim Hareketi, ordu karşıtı gösterilerde muhaliflere karşı şiddeti protesto etmek amacı ile halkı, cuma günü güçlü bir şekilde Kahire, İskenderiye ve Süveyş kentlerinde gösteri yapmaya davet etti.

Mısır'da yayımlanan El Masri El Yovm gazetesinin haberine göre, Müslüman Kardeşler Örgütü ''İstikrar Cuması'' adı altında önümüzdeki Cuma günü Kahire ve diğer vilayetlerde gösteri yapmaya hazırlanıyor. Müslüman Kardeşler Örgütü'nün gösteri yapma amacını, parlamento seçimlerden önce yeni anayasasının yapılması talebinin oluşturduğu kaydedildi.

Selefi grupları ise Mısır Yüksek Askeri Konseyi'ne destek vermek amacı ile cuma günü gösteri çağrısı yaptı. Selefi Sözcüsü Abdul Münem El Şahat, Masrıyun adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, cuma günü düzenleyecekleri gösteriye 10 veya 15 milyon kişiyi beklediklerini söyledi.

Şahat, Selefi grupların yapacakları gösterinin ''Kimlik ve İstikrar'' adı altında olacağını da sözlerine ekledi.

Mısır'da Temmuz ayının başında sol, laik ve liberal gruplar tarafından, sivil yönetim, Mübarek ve adamlarının bir an önce yargılanması, yolsuzlukla mücadele ve protestoculara karşı şiddet kullanan polislerin adil yargılaması isteği ile başlatılan gösterilerin ardından Mısır Başbakanı İsam Şeref kabine değişikliğine gitmişti.

Gruplardan sivil yönetim isteyen 6 Nisan Gençlik hareketi Kahire ve İskenderiye kentlerinde ordu karşıtı gösteriler yapmak istemiş, protestocuların Savunma ve Genel Kurmay Başkanlığına yürümek istemesi askeri birlikler tarafından engellenmişti. Askerler ve suç gruplarının protestoculara müdahalesi sonucunda 300'den fazla kişi yaralanmış 10 kadar araçta tahrip edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...