Mısır halkı yeniden sandık başında

Mısır'da Mübarek rejiminin yıkılmasının ardından yapılan Halk Meclisi seçimlerinin ikinci aşamasında oy verme işlemi başladı.

Anadolu Ajansı 14.12.2011 - 14:52

Mısır halkı yeniden sandık başında

Mısırlı seçmenler 9 eyalette yeni parlamentonun üyelerini belirlemek için sandık başında. 28, 29 Kasım tarihlerinde ilk aşaması yapılan seçimler tamamlandığında, Mısırlılar, anayasayı yapacak ve kurucu meclis özelliği taşıyacak olan Halk Meclisi'ne girecek üyeleri belirlemiş olacak.

Seçimlerin ikinci aşamasında, Giza, Şarkiye, İsmailiye, Munufiyye, Suez (Süveyş), Buhayre, Beni Suef, Asvan ve Suhaj illerinde kayıtlı 18,7 milyon seçmen bugün ve yarın sandık başına giderek, ikinci aşamada belirlenecek olan 120'si siyasi parti kotasından toplam 180 parlamenteri seçecek.

Körfez ülkelerinde yaşayan Mısırlı 350 bin seçmen de seçimlerin ikinci aşamasında oy kullanacaklar arasında. İkinci bölgede kurulan 4589 sandıkta toplam 10 bin hakimin denetçi olarak görev yapacağı açıklanırken, seçimlerin bu aşamada belirlenecek 180 sandalye için 3387 adayın yarıştığı bildiriliyor.

Mısır'da 508 sandalyeden oluşan Halk Meclisi'nin 498 üyesi seçimle belirlenirken, ülkedeki sisteme göre Halk Meclisi'ne girecek 10 üye iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey tarafından atanacak.

Halk Meclisi'nin üçte biri, bağımsız ve bireysel adaylara ayrılan kota ile doluyor.

Dar bölge, nispi temsil sistemi uygulanan Mısır'da siyasi partilerin listesinden seçime girenler aldıkları oy oranına göre sıralanırken, bağımsız adaylar ilk aşamada bölgedeki oyların yüzde 50'sini alabilirse parlamenter seçilebiliyor.

Eğer bir bağımsız aday kendi bölgesindeki seçmenlerin yüzde 50'sinin oyunu alamazsa, o bölgeden en fazla oyu alan iki bağımsız aday arasında 2. tur seçim yapılıyor ve bu seçimden en fazla oyu alan aday Halk Meclisi'ne girmeye hak kazanıyor.

Siyasi partiler meclise daha fazla parlamenter sokabilmek için üyelerinin bir kısmını veya kendilerine yakın isimleri bağımsız aday olarak gösteriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...