Mısır Refah'ı açıyor

Hüsnü Mübarek sonrası kurulan askeri yönetim, Gazze'yle sınır olan Refah Kapısı'nı açma kararı aldı.

25.05.2011 - 20:12

Mısır Refah'ı açıyor

Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı sürekli olarak açacağını duyurdu.

Gazze'yle sınır olan Refah Kapısı'nın cumartesi günü sürekli olarak açılacağı ilan edildi.

Refah'ın açılması Gazze'deki yoksulluğun hafifletilmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Mısır'ın resmi ajansı MENA'nın haberine göre, Mısır'da yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey'in bu kararı "Filistinlilerin bölünmüşlüğüne son verme ve ulusal uzlaşmayı sağlama" yönündeki çabalar çerçevesinde aldığı belirtildi.

Refah sınır kapısının açılmasıyla Gazze'ye uygulanan yaptırımlar ciddi olarak hafifleyecek.

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Hamas'ın 2007'de Gazze Şeridi'nin denetimini tamamen ele geçirmesinden sonra Refah sınır kapısından geçişlere kısıtlama getirmişti.

NE ANLAMA GELİYOR?
"Mısır’ın aldığı bu karar ne anlama geliyor, Neden, Netanyahu’nun ABD Kongresi’nde dün yaptığı konuşma mı, sınırın açılmasına İsrail ne tepki verecek?" Bu sorular, NTV yayınına bağlanan Filistinli milletvekili Mustafa Barguti’ye soruldu:

"Son derece olumlu ve cesur bir adım. En azından çok uzun süredir İsrail’in ambargosu altında olan Gazze nüfusu için serbest hareketi olanaklı kılacak. Hastanede insanlar zor durumda, öğrenciler ve iş yerleri için sorunlar var. Ve bu adım umut ederim ki inşaat malzemelerinin de geçmesine olanak sağlayacak. Netanyahu’nun dünkü konuşmasına Mısır tarafından verilen son derece iyi bir yanıt."

(Netanyahu’nun konuşmasıyla bağlantılı mı bu karar?) "Öyle olmasını umut ediyorunm. Dünkü konuşma barış umudunu tamamiyle öldürdü. Çok saldırgan bir politika benimsemiş durumda ve bu nihai barış umutlarını ortadan kaldırıyor. ABD Kongresi üyelerinin de sorumsuz davranışlarını gördük. Bana göre pekçok şey yapılmalı ve tepki koyulmalı. Özellikle 1967 sınırları konusunda..."

(İsrail ne tepki verecektir?) "İsrail kuşatmayı devam ettirmek istiyor. Ama ben çok fazla bir şey de yapamayacağını düşünüyorum. İsrail’in Mısır’ın Gazze ile olan sınırını kontrol etme hakkı yok. Hçbir şekilde sınırdan öteye kuşatma yapamaz. Uluslararası kampanya sürmeli ve böylece kuşatmayı kaldırmak mümkün olacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...