'Mısır seçimlerine hile karıştı'

Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Abdulmunim Ebu'l-Futuh, seçimlerin birinci turunda bir çok usulsüzlüğün yapıldığını iddia ederek, resmi seçim sonuçlarının durdurulması istemiyle Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu.

28.05.2012 - 13:14

'Mısır seçimlerine hile karıştı'

İlk turu yüzde 17.6 oyla dördüncü sırada tamamlayan Ebu'l-Futuh'un siyasi işler danışmanı Hani Mahmud, "Seçimlere hilenin karıştığı ortadır. 900 bin oy hileli bir şekilde kullanılmıştır. Bunlar mükerrer olduğu gibi, kanunen yasak olmasına rağmen askerler tarafından kullanılan oyları da ihtiva ediyor" dedi.

Listede isimleri yazılı olmayan kişilerin de oy kullandığını ileri süren Mahmud, "Bazı kişiler de bir kaç yerde oy kullanmışlar. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı sayın Futuh'un avukatı, Yüksek Seçim Kurulu'nun 29 Mayıs'ta yani yarın açıklamayı planladığı sonuçların durdurulmasıyla ilgili talepte bulundu. Ayrıca sayın Futuh konuyla ilgili bugün saat 13.30'da basın toplantısı yapacak" diye konuştu.

'TARİHİ BİR BAŞARI'
Ülkede resmi olmayan sonuçlara göre, geçtiğimiz çarşamba ve perşembe günleri yapılan ilk turda Mursi oyların yüzde 25,3, Şefik de yüzde 24,9'unu aldı. 30 yıldan fazla iktidarda kalan Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden 15 ay sonra yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonuçlarının Salı günü açıklanması bekleniyor.

13 adayın katıldığı ilk tur, uluslararası gözlemciler tarafından "tarihi bir başarı" olarak nitelenmişti. Müslüman Kardeşler'in bir yetkilisi, Şefik'in kazanmasının Mısır için 'tehlikeli' olacağını savunarak diğer adaylardan destek isteyeceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...