Mısır'da 6 ayda 104 gazeteciye gözaltı

Mısır'da 2016 yılının ilk yarısında 104 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci hakkında ise idam kararı çıkartıldı.

Anadolu Ajansı 03.08.2016 - 16:05 | Son Güncelleme : 03.08.2016 - 16:31

Mısır'da 6 ayda 104 gazeteciye gözaltı
Arşiv

Mısır Hak ve Özgürlükler Koordinatörlüğü tarafından Mısırlı gazetecilerin durumuna ilişkin yayımlanan raporda, güvenlik güçlerinin 2016 yılının ilk yarısında 104 gazeteciyi gözaltına aldığı belirtildi. 

Gazetecilere yönelik gözaltıların nisan ayında 84'e ulaşarak zirve yaptığı ifade edilen raporda, sadece Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini sağlayan anlaşmayı protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerde 15 Nisan'da 13, 25 Nisan'da 46 gazetecinin gözaltına alındığı kaydedildi.

SEBEPSİZ YERE GÖZALTI

Bedil gazetesinin bir muhabirinin herhangi bir suçlama olmaksızın güvenlik güçleri tarafından evinden alınarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü, burada 4 gün tutulduğu ve daha sonra bu yerin polis merkezi olduğunun ailesi tarafından tespit edildiği belirtilen raporda, emniyet güçlerinin Gazeteciler Sendikası'nın binasına baskın düzenlediği ve "gösteri kanununa aykırı davranma" suçlamasıyla 2 üyesini gözaltına aldığı aktarıldı.

4 GAZETECİYE İDAM CEZASI

Raporda ayrıca, Kahire Ceza Mahkemesi'nin 18 Haziran'da "Katar adına
casusluk" davasında tutuklu yargılanan ve aralarında El-Cezire Arapça'nın eski
yöneticisi İbrahim Muhammed Hilal'in de bulunduğu 4 gazeteciye idam cezası
verdiği ifade edildi.

GAZETECİLER ÖZGÜR

Mısır Dışişleri Bakanlığı daha önceki açıklamalarında, yabancılar da dahil ülkedeki binlerce gazetecinin tam bir özgürlük ortamında çalıştığını, kanunlar çerçevesinde ve yasalara saygı içinde görevlerini yaptıkları için hiçbirinin gözaltına alınmadığını bildirmişti.

Sayfa Yükleniyor...