Bir kiliseye saldırıyı protesto eden 4 bin Hristiyan Kıpti'ye sivil elbiseli kişiler taşlar ve demir sopalarla saldırdı. Barışçıl başlayan gösteri daha sonra güvenlik güçleriyle Kiptiler arasında çatışmaya dönüştü. Olaylarda 35 kişi yaşamını yitirirken, 300'den fazla kişi de yaralandı.

Çatışmalar, geçtiğimiz hafta Aswan bölgesinde Kıpti Hristiyanlara ait bir kiliseye, radikal İslamcılar tarafından düzenlendiği savunulan bir saldırıyı protesto için yapılan gösterinin ardından çıktı.

Başbakan Essam Şerif, Mısır'da Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki geçimsizliğin 'ülke güvenliğine tehdit oluşturduğunu' söyledi. Şerif bu açıklamaları, gece uygulanan sokağa çıkma yasağı ve acil bir kabine toplantısının ardından yaptı.

BAŞBAKAN'DAN BİRLİK ÇAĞRISI
Dün gece geç saatlerde çatışmaların yaşandığı yeri ziyaret ettikten sonra televizyondan halka seslenen Şerif, 'Ülke güvenliğine karşı en ciddi tehdit ulusal birlikle oynamak ve Mısır'ın Hristiyan ve Müslüman evlatları arasında geçimsizlik yaratmaktır' dedi.

MÜBAREK SONRASI EN KANLI OLAY
Başbakan Şerif ayrıca, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in geçtiğimiz Şubat ayında devrilmesinden bu yanaki en kanlı şiddet olaylarının 'ordu ve halk arasındaki ilişkiye fesat soktuğunu' söyledi.

Mısır'da Hristiyan ve Müslümanlar arasındaki gerilim son dönemde gittikçe artmaya başladı. Nüfusun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan Kıpti Hristiyanlar, iktidardaki askeri konseyi, son dönemde kendilerini hedef alan saldırılar karşısında fazla hoşgörülü davranmakla suçluyordu.

OLAYLAR İSKENDERİYE'YE SIÇRADI
Başkent Kahire'de Hristiyan protestocularla, güvenlik güçleri ve 'baltacı' tabir edilen suç gruplarının çatışması, ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'ye sıçradı.

Mısır'da yayımlanan bağımsız El Masry El Yovm Gazetesi'nin internet sitesinde yer alan habere göre, görgü tanıkları, İskenderiye kentinin Sidi Caber Caddesi'nde Kahire'deki olayları protesto eden Hristiyanlar'a "Baltacıların" saldırdığını öne sürdü.

Gazete, Kahire'deki çatışmaların sadece Tahrir ve Abdul Manem Riyad meydanlarından ibaret olmadığını, Ramses Meydanı'nda bulunan Kıpti Hastanesi'ne suç grupları üyesi yüzlerce kişinin saldırıda bulunduğunu ileri sürdü.