Mısır’da bir pasta şefi müstehcen kekler yaptığı gerekçesiyle tutuklandı

Mısır'da kadın bir pasta şefi, "ahlaka uygun olmayan” kekler pişirmekle suçlandıktan kısa bir süre sonra gözaltına alındı. Üzerinde krema ile yapılmış cinsel organ ve iç çamaşırlarıyla süslenen kekler, Kahire'deki seçkin bir spor kulübünde düzenlenen doğum günü partisi için sipariş edildi. Fotoğraflar sosyal medyada viral hale geldikten sonra şef tutuklanırken, partiye katılan kadınlar hakkında da işlem yapılacağı belirtildi.

ntv.com.tr 19.01.2021 - 17:23

Mısır’da bir pasta şefi müstehcen kekler yaptığı gerekçesiyle tutuklandı

Mısırlı güvenlik güçleri, başkent Kahire’nin zengin bir mahallesinde yer alan  spor kulübünde özel bir doğum günü partisi için müstehcen kekler hazırlayan pasta şefini tutukladı. 

Devlet medyası, güvenlik güçlerinin görgü tanıklarının ifadelerini aldıktan sonra pastacıyı teşhis ettiğini bildirdi. Dava, spor kulüpleri yöneten gençlik ve spor bakanı Dr Eşref Sobhy'nin dikkatini çekti. Sobhy, departmanının olayı soruşturmak ve diğer kadın failleri cezalandırmak için bir komite oluşturacağını söyledi.

AHLAKA İLİŞKİN CEZALARIN YALNIZCA KADINLARA UYGULANMASI DİKKAT ÇEKİYOR

Bununla birilikte pasta şefi, geçtiğimiz günlerde Mısırlı aktör Rania Yusuf'u bir televizyon programı sırasında kendi fiziğiyle ilgili yorum yaptıktan sonra "İslam'ı aşağılama ve  aile değerlerini ihlal etme" suçlamalarıyla yargılayan aynı kabahat mahkemesi tarafından sorguya çekildi.

Bu ayın başlarında ise,  geçen yıl “aile değerlerini çiğnemek” ve genel ahlaka zarar vermekten hapis cezasına çarptırılan iki kadın TikTok fenomeni beraat etti. Geçen yılın haziran ayında ise ünlü dansöz Sama El Masry,  aile değerlerini ilhal ettiği ve "ahlaksızlığı" teşvik ettiği gerekçesiyle üç yıl hapse atıldı ve 300 bin Mısır poundu (yaklaşık 140 bin Türk lirası) para cezasına çarptırıldı.

"MESELENİN ÖZÜ ERKEKLERİN KONTROLÜ DIŞINDAKİ CİNSELLİĞİN KISITLANMASI"

Tahrir Orta Doğu Politikaları Enstitüsü'nden Timothy E Kaldas konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Meselenin özünde cinselliğin kamusal alanda yasaklanması değil, erkeklerin kontrolü dışındaki cinselliğin kısıtlanması” ifadelerini kullandı. 

Mısır’da yayın yapan Al Masry Al Youm gazetesi ise  pasta şefinin Kahire'deki savcılık bürosuna  getirildiğinde gözyaşları içinde olduğunu yazdı. Gazeteye göre, şef spor kulübü üyelerinin bir doğum günü partisinde servis edilmek üzere dükkanına gelip cinsel organların resimlerini verdiklerini ve bu formlarda kek istediğini söyledi. Pastacı, savcılar tarafından sorgulandıktan sonra ise 5 bin Mısır poundu (yaklaşık 2 bin 370 Türk lirası) kefaletle serbest bırakıldı.

SAHRA ÇÖLÜ'NE KAR YAĞDI

Sayfa Yükleniyor...