Mısır'da boru hattına saldırı

Bir ay içinde Mısır'dan İsrail ve Ürdün'e gaz taşıyan bir boru hattı ikinci kez sabote edildi.

27.04.2011 - 11:55

Mısır'da boru hattına saldırı

Mısır'dan İsrail ve Ürdün'e gaz taşıyan bir boru hattına saldırı düzenlendi. Mısırlı yetkililer, yaptıkları açıklamada saldırının bilinmeyen bir silahlı çete tarafından düzenlendiğini söyledi. Reuters haber ajansına açıklama yapan bir güvenlik yetkilisi, patlamanın İsrail ve Ürdün'e yapılan gaz ihracatını etkilediğini ifade etti. Saldırıdan sonra gaz akışını kontrol eden vanalar kapatıldı.

Patlama sonrasında göğe alevlerin yükseldiği ve saldırının gerçekleştiği çevrede yaşayanların evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

BİR AY İÇERİSİNDE İKİNCİ SALDIRI
İsrail sınırına 50 kilometre uzaktaki el Ariş kenti yakınlarında gerçekleşen olay, bu ay içerisinde boru hattına yapılan ikinci saldırı.İlk saldırıda ise patlayıcılar infilak etmemişti.

Boru hattına bir başka saldırı ise, Mübarek'in iktidarı bırakmasına yol açan 5 Şubat ayaklanması sırasında gerçekleştirilmiş, İsrail ve Ürdün'e bir ay boyunca ithalat yapılamamıştı.

AP haber ajansı, bölgede hükümet tarafından gözardı edildikleri ve baskı gördüklerinden şikayet eden Berberlerin yaşadığını bildiriyor.

ÜRDÜN VE İSRAİL BORU HATTINA BAĞIMLI
Ürdün'ün elektrik kaynağının yüzde 80'i Mısır'dan ithal edilen gaza bağımlı. İsrail de kullandığı doğalgazın yüzde 40'ını Mısır'dan ithal ediyorMısır'ın İsrail, Ürdün ve Suriye'ye gaz ihraç ediyor. Ancak Mısır'ın ihracatı son zamanlarda uygulanan düşük fiyatlar nedeniyle eleştirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...