Abdulmunim Ebu El Futuh'un seçim kampanyasını yürüten komisyon müdürü Ali Behnsavi, saldırının perşembe gecesi 23.30 sularında seçim çalışmalarından dönerken, Kahire'deki Şibra Hayme yakınlarındaki bir kavşakta meydana geldiğini söyledi. Behnsavi, saldırının, aracın önünü kesen ve sivil bir arabadan çıkan kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından yapıldığını belirtti. El Futuh'un arabasını alıp kayıplara karışan saldırganların polis tarafından arandığı kaydedildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'E RAĞMEN ADAY
Abdulmunim Ebu El Futuh, Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanlığına aday göstermeme kararına rağmen, adaylığını açıklamıştı. Mısır'ın etkin siyasi gruplarından Müslüman Kardeşler içinde ılıman kişiliği, eleştirilere olan açıklığı ve reformist yönleriyle tanınan Ebul Futuh'un Mısır gençliği arasında oldukça popüler biri olduğu belirtiliyor. El Futuh, Mısır Tabipler Birliği'nin de başkanlığını yürütüyor.

Öte yandan bu saldırı, Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı olan Özgürlük ve Adalet Partisi üyesi Muhammed Beltaci’ye yakın zamanda gerçekleştirilen benzer bir saldırıyı hatırlattı. Uzmanlar, Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde ülkedeki şiddetin tırmandığına dikkati çekiyor.