Mısır'da Facebook devrimi!

Mısır'da, Mübarek rejimini devirmek için gençlerin örgütlendiği Facebook'a, 'devrim' sonrası iş başına geçen ordu üye oldu.

17.02.2011 - 23:49

Mısır'da Facebook devrimi!

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesinde önemli rol oynayan gençler, 18 gün süren isyan boyunca sosyal paylaşım ağlarını kullandı.

Mübarek'in gitmesi ve yönetime ordunun gelmesini kimileri devrim kimileri darbe olarak nitelendirirken, ordu önemli bir adım attı.

Mısır ordusu, internetteki sosyal paylaşım ağı Facebook'ta kendi sayfasını açtı.

11 Şubat'tan beri Mısır'da dizginleri elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey, sayfasını 'Mısır'ın çocukları ve gençlerine' ithaf etti.

Yapılan açıklamada, sayfanın Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi tarafından oluşturulduğu belirtildi.

Mısır'da Arapça ve İngilizce yayımlanan bağımsız, muhalif El Mısri El Youm gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, adli yargı kaynakları, Adli'nin hakkındaki yasal prosedür tamamlandıktan sonra yargı araştırmasının yakında başlayacağını kaydettiler.

Aynı kaynaklar, Adli'nin aynı zamanda Mübarek'in istifası ile sonuçlanan gösteriler sırasında polise, protestoculara karşı ateş açma emri verme, kara para aklama, vurgunculuk ve dolandırıcılık suçlamaları ile karşı karşıya kalacağını savundular.

İKİ ESKİ BAKAN TUTUKLANDI
Öte yandan, Mali suçlara bakan savcılık biriminin açıklamasına göre, eski Turizm Bakanı Zuhair Garana ile eski İskan Bakanı Ahmet el Magrabi kamuya ait paraları zimmetlerine geçirdikleri suçlamasıyla tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...