Mısır'da kanlı gün: 126 ölü

Mısır ordusu, dün sabah Sina Yarımadası'nda kontrol noktalarına düzenlenen saldırılarda, 17 askerin hayatını kaybettiğini, 13'ünün yaralandığını ve saldırıların ardından yürütülen operasyonlarda 100'den fazla "teröristin" öldürüldüğünü açıkladı. Akşam saatlerinde ise Kahire'de güvenlik güçlerinin düzenlediği baskında, aralarında bir eski milletvekilinin de bulunduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 9 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

02.07.2015 - 02:24

egypt-2-02-07-2015.jpg

Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün sabah erken saatlerde Sina Yarımadası'ndaki Refah ve Şeyh Zuveyd kentlerindeki bazı güvenlik noktalarına eş zamanlı olarak bomba yüklü araçlarla ve çeşitli silahlarla saldırı düzenlendiği belirtildi.

Saldırılarda, aralarında 4 subayın da olduğu 17 askerin hayatını kaybettiği, 13'ünün yaralandığı ifade edildi.

Saldırıların ardından Hava Kuvvetleri destekli ordu güçlerinin bölgede silahlı gruplara karşı yürüttüğü operasyonlarda 100'den fazla "teröristin" öldürüldüğü, silahlı kişilere ait 20 aracın da kullanılmaz hale getirildiği kaydedildi.

BÖLGEDE TARAMA FAALİYETİ YAPILIYOR

Bölgedeki tarama faaliyetlerine devam edildiği belirtilen açıklamada, "Sina'nın terörden tamamen temizleneceği" vurgulandı.

Ordu kaynakları, saldırılarda ilk belirlemelere göre 20 askerin hayatını kaybettiğini, 22 militanın öldürüldüğünü aktarmıştı.

Saldırıları üstlenen Sina Vilayeti örgütünün internet sitesinden yapılan açıklamada, "Örgüt, Mısır ordusuna ait 15 askeri noktaya eş zamanlı saldırı düzenledi" ifadelerine yer verilmişti.

Terör örgütü IŞİD'e biat ettiğini duyuran Sina Vilayeti adlı örgüt, bölgede askeri hedeflere sık sık saldırılar düzenliyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİNDEN BASKIN: 9 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Mısır'da güvenlik güçlerinin düzenlediği baskında, aralarında bir eski milletvekilinin de bulunduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 9 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Emniyet kaynaklarının iddiasına göre, güvenlik güçleri başkent Kahire'nin 6 Ekim bölgesindeki bir evde "aranan bazı kişilerin" bulunduğunu tespit etti. Söz konusu eve baskın için harekete geçildiği esnada "içeriden ateş" açıldı. Karşılık verilen olayda İhvan üyesi 9 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında eski milletvekili Nasır el-Hafi'nin de olduğu belirtildi.

İhvan kaynakları ise söz konusu kişilerin ateş açtığı iddiasını yalanlayarak, "boş ve geçersiz bazı nedenlerden dolayı arandıkları için saklanan" üyelerinin silahsız olduğunu ifade etti.

Başka ihvan kaynakları da öldürülenlerin 60 yaş üstü olduğunu dile getirdi.

İHVAN OLAYI "SUİKAST" OLARAK NİTELEDİ

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), emniyet güçlerince bir eve baskın yapılarak öldürülen kişilerin silahlı olduğu iddiasını yalanlayarak, olayı suikast olarak değerlendirdi.

İhvan tarafından resmi Facebook sayfasında yayımlanan yazılı açıklamada, "Darbe yönetimi, İhvan mensubu tutuklu ve şehit ailelerine hukuksal ve psikolojik destek sağlayan komite üyelerine yönelik suikast suçu işledi" denildi.

İSRAİL SINIR KAPISINI KAPATTI

İsrail'in, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bulunan askeri kontrol noktalarına düzenlenen saldırıların ardından bu ülke ile olan sınır kapısını kapattığı bildirildi.

İsrail radyosunun ordu yetkililerine dayandırdığı haberinde, "Sina'da meydana gelen olayların ardından ordu, Gazze'yle olan Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın yanı sıra İsrail-Mısır sınırındaki Nitzana Sınır Kapısı'nı da kapatma kararı almıştır" denildi.

Sayfa Yükleniyor...