Mısır'da Mübarek sonrası ilk seçim

Mısır'da askerin iktidarı bırakması için Tahrir meydanında yapılan eylemler 10'uncu gününe girerken, halk Mübarek sonrası yapılan ilk demokratik seçiimlerde sandık başına gidiyor. Tantavi Tahrir'deki eylemlerde yabancı güçlerin parmağı olduğunu iddia etti.

28.11.2011 - 10:21

Mısır'da Mübarek sonrası ilk seçim

Güvenlik ve diğer sebeplerden dolayı üç ayrı bölgede farklı tarihlerde yapılacak seçimin ilk ayağı bugün yapılıyor.

Mısırlı yetkililer, başkent Kahire ve çevresini kapsayan birinci bölgede seçmenlerin sorunsuz bir biçimde oy kullanmaya başladığını belirtti.

İLK AYAKTA 36 PARTİ YARIŞIYOR
Sabah saat 08:00'de başlayan seçimlerin birinci ayağında 50 partiden 36'sı yarışırken, 6 bin adayın 3 bin 809'u parlamentoya seçilmek için yarışıyor. Mısır seçimlerinde dar bölge nisbi temsil sistemi uygulanıyor.

İlk etapta parlamentonun alt kanadının üyelerinin belirleneceği seçimler ocak ayı sonuna kadar sürecek.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER KAZANACAK
30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarının ardından yapılan ilk demokratik seçimlere, 3 blok ve 50 parti katılıyor. Siyasi analistler, parlamento seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in galip çıkacağı öngörüsünde bulunuyor.

TANTAVİ: EYLEMLERDE YABANCI PARMAĞI VAR
Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi, Tahrir meydanındaki protestocuların eylemlerini bir an önce sona erdirmemeleri halinde çok daha sert önlemlere başvuracağını söyledi. Tantavi, son eylemlerde yabancı güçlerin parmağı olduğunu iddia etti.

İKTİDAR DEVRİ İÇİN YOL HARİTASI
Tantavi, Yüksek Askeri Konsey'in iktidarı sivillere devretmesi için mevcut yol haritasını uygulamaya devam edeceğini de belirtti.

EYLEMLERDE 41 KİŞİ ÖLDÜ
Tahrir meydanında askerin iktidarı bırakması için yapılan gösteriler 10'uncu gününe girerken şimdiye kadar eylemlerde 41 kişi hayatını kaybederken, 2 binden fazla kişi de yaralandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...