Mısır'da Mübarek'e temyiz yolu

Mısır'da Mübarek ile çocuklarının ağırlaştırılmış hapis cezası aldığı, kamuoyunda "Başkanlık sarayları" olarak bilinen davada temyiz başvurusunun kabul edildiği belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.01.2015 - 14:52

Mısır'da Mübarek'e temyiz yolu

Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile çocuklarının ağırlaştırılmış hapis cezası aldığı, kamuoyunda "Başkanlık sarayları" olarak bilinen davada temyiz başvurusu kabul edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır Temyiz Mahkemesi, Mübarek'in yanı sıra oğulları Ala ve Cemal ile 4 sanığın yargılandığı kamuoyunda "Başkanlık sarayları" adıyla bilinen davada, avukatların yaptığı temyiz başvurusunu kabul etti. Böylelikle davanın yeniden görülmesinin yolu açıldı.

Mübarek ve oğullarının avukatı Ferid ed-Dib, konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, Ala ve Cemal’in cezaevinde kaldığı sürenin çarptırıldığı hapis cezasından düşürülüp serbest bırakılmaları için mahkemeye dilekçe sunacağını belirterek, “Cumhurbaşkanı Mübarek’in tutukluluk süresi çarptırıldığı hapis cezasını bir hafta aştığı için 3 yıllık hapis cezasını yatmış oluyor ancak sağlık durumu nedeniyle hastanede kalacak” dedi.

Kahire Ceza Mahkemesi 21 Mayıs’ta, "cumhurbaşkanlığı bütçesi için ayrılan yaklaşık 18 milyon doları zimmete geçirmek, resmi belgede sahtecilik ve kamu malına kasıtlı olarak zarar verdiği" iddia edilen sanıklardan Mübarek'in 3, oğulları Ala ve Cemal'in ise dörder yıl ağırlaştırılmış hapsine hükmetmişti.

Sayfa Yükleniyor...