Mısır'da ordu başkanlık yetkilerini devretti

Mısır'da muhalefetin Tahrir'de gösteri yapması sonrasında az da olsa ordu geri adım attı. Ordu, başkanlık yetkilerinin Başbakan Kemal El Ganzuri'ye devredilmesini öngören kararname çıkardı.

07.12.2011 - 16:22

Mısır'da ordu başkanlık yetkilerini devretti

Resmi Mısır ajansının haberine göre, kararnameyle, Başbakan Kemal El Ganzuri başkanlık yetkilerini devralırken, askeri ve hukuki işler ordunun kontrolünde kalmayı sürdürüyor.

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in şubat ayında halk ayaklanmasıyla devrilmesinden bu yana ülkeyi yöneten ordu, sivil yönetime geçişi hızlandırmasına yönelik baskı altında.

Ülkede geçtiğimiz ay ordunun yönetimden çekilmesini isteyen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalar sırasında kabinenin istifasının ardından ordu tarafından başbakanlık görevine atanan Kemal El Ganzuri, kendisine, daha önce bu görevi yürütmüş olanlardan daha fazla yetki verilmesini beklediğini söylemişti.

'REDDİ HAKİM' TALEBİNE RET
Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin yargılandıkları davada ise, olaylar sırasında yakınlarını kaybedenlerin avukatları tarafından istenilen "reddi hakim" talebi kabul edilmedi.

Mısır'ın resmi MENA ajansının haberine göre mahkeme, olaylarda ölen göstericilerin yakınları ve avukatlarının "reddi hakim" talebini kabul etmedi ve duruşmalara bu ayın sonunda davanın mevcut hakimi Ahmet Rıfat ve ekibinin devam etmesi yönünde karar verdi.

Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin, güvenlik kuvvetlerine göstericilerin öldürülmesi talimatı vermek, yolsuzluk, kamu kaynaklarını zarara uğratmak gibi suçlardan Kahire Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen ağustos ayında yargılanmasına başlanılmıştı.

TANTAVİ'YE ÇAPRAZ SORUYA İZİN VERMEDİ
Gösterilerde yakınlarını kaybedenlerin avukatları, mahkemenin, Mısır Yüksek Askeri Konseyi Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi'nin tanık sıfatı ile ifadesini alırken usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle "reddi hakim" talebinde bulunmuştu.

Göstericilerin avukatları, mahkemenin, Tantavi'ye çapraz soru sorulmasına izin vermediğini iddia ederek mahkeme başkanı ve üyelerinin değişmesi için bir başka mahkemeye başvuru yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...