Mısır'da orduya 'sivil' teşekkür

Mısır'da bir grup muhalif gösterici, halk ayaklanması sırasında sivillere karşı duyarlı tutumundan dolayı Mısır ordusuna teşekkür etti.

23.04.2011 - 10:10

Mısır'da orduya 'sivil' teşekkür

Mısır'ın 2. Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın askeri bir geçit töreni sırasında düzenlenen bir suikastte vurulduğu başkent Kahire'nin Nasır City semtindeki tören alanında sabah saatlerinden itibaren toplanan göstericiler, orduyu destekleyen sloganlar attılar.

Sedat'ın anıt mezarının da bulunduğu alanda Cuma namazını kılan 300 kişilik grup, Mısır'da 25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanmasının ardından, ordunun, sivil halkın taleplerini gözettiği ve Mübarek rejimine alet olmadığını ifade ettiler.

Mısır Genel Kurmay Başkanı Korgeneral Sami Enan'a da teşekkür eden göstericiler, Tahrir Meydanı'ndaki protestolar sırasında ordunun, kendilerine hiç bir zorluk çıkarmadığını ve halkı Mübarek rejiminin polis örgütüne karşı koruduğunu dile getirdiler.

"Ordu halk el ele, Teşekkürler Tantavi" şeklinde sloganlar atan göstericiler, halk ayaklanması sırasında Tahrir Meydanı'nda görev yaptığı belirtilen General Said Errivimi'yi kürsüye davet etti. Konuşmasında ordu ile halkın işbirliğinin Mısır'ı geleceğe taşıyacağını söyleyen Errivimi, göstericilere "Vatanım" şarkısını söylettirdi.

Mısır'da 25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanması Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmesi ile sonuçlanmış, ordu ayaklanmaların hemen ardından halkı koruma iddiası ile kontrolü ele almıştı.

Uluslararası Af Örgütünün, bazı göstericilere işkence ve bekaret testi yaptığı suçlaması yöneltiği Mısır ordusu, 2 hafta önce Tahir Meydanı'nda göstericiler ile çatışmış ve çıkan olaylarda 2 sivil hayatını kaybetmiş ve 17 kişi yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...