Mısır'da seçim düzenlemesi

Geçici Cumhurbaşkanı Mansur, cumhurbaşkanlığı seçiminin, parlamento seçiminden önce yapılacağını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.01.2014 - 15:13

Mısır'da seçim düzenlemesi

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, cumhurbaşkanlığı seçiminin, parlamento seçiminden önce yapılacağını bildirdi.

Mansur, televizyonda yayımlanan "ulusa sesleniş" konuşmasında, askeri darbenin ardından belirlenen "yol haritası"nda değişiklik yapıldığını belirtti.

Çeşitli siyasi gruplarla konuştuğunu ve bunların çoğunluğunun başkanlık seçiminin önce yapılması talebinde bulunduğunu aktaran Mansur, "Dolayısıyla başkanlık seçimininin öne alınması suretiyle yol haritasında değişiklik yaptım" dedi.

Konuşmasında üniversite öğrencileri başa olmak üzere haklarında soruşturma yürütülen bütün tutukluların durumlarının gözden geçirilmesi ve kanuna aykırı eylemleri tespit edilmeyenlerin tamamının serbest bırakılması konusunda Başsavcı'ya talimat verdiğini belirten Mansur, bununla beraber, "teröre karşı kararlılıkla mücadele edileceğini" ve bu konuda "istisani" önlemler almakta tereddüt gösterilmeyeceğini ifade etti.

Mısır'da eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından, ülkedeki siyasi sürece ilişkin bir "yol haritası" hazırlanmıştı. Buna göre, anayasa referandumunun ardından parlamento seçimi ve daha sonra cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması öngörülmüş, ancak bu konuda takdir hakkının geçici Cumhurbaşkanı Mansur'a bırakıldığı belirtilmişti.

Gözlemciler, ilk başlarda adaylığı düşünmediği ifade edilen Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığına aday olacağı tahmininde bulunuyor. Kahire'de subaylar için verilen bir eğitim seminerinde konuşan Sisi, "ordu ve halk desteğini" alması durumunda adaylığa açık olduğu mesajını vermişti.

Sayfa Yükleniyor...