Mısır'da Benha İdare Mahkemesi'nin 30 yıllık Mübarek rejiminin ardından, bu ayın 23-24'ünde yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini askıya alması yönündeki kararına karşın, iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey ile Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu, seçimlerin normal zamanında yapılacağını açıkladı.

Mısırlı yetkililer, yüksek mahkemeye itirazda bulunulacağı, mahkemenin "Seçim çağrısını Tantavi yerine Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu yaptı. Bu durum idari bir hatadır" şeklindeki gerekçesinin Danıştay tarafından düzeltilebileceğini belirtti.

İktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin belirtilen tarihler arasında gerçekleşeceği ve söz konusu süreçten bir sapma olmayacağını duyurdu.

YURT DIŞINDA OY VERME İŞLEMİ BAŞLIYOR
Mübarek rejiminin ardından yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi, yurt dışında yaşayan Mısırlılar için yarın başlayacak.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'de yaşayan Mısırlıların, yarın sabah saat 09.00'dan itibaren büyükelçilik ve konsolosluklarda kurulacak sandıklarda oy verme işlemine başlayacaklarını belirtti.

İKİ ADAY KOZLARINI PAYLAŞACAK
Bu ayın 23-24'ünde yapılacak seçimler öncesi bu akşam Mısırlılar bir ilk daha yaşayacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki güçlü adayı Abdümunim Ebu el Fütuh ile Amr Musa, üç ayrı televizyon kanalının canlı yayınlayacağı açık oturumda karşı karşıya gelecek.

Söz konusu program aynı zamanda, Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir ilk olma özelliğini taşıyor.