Mısır'ın başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda son beş gün içindeki gösterilerde 36 kişi yaşamını yitirdi. Yüksek Askeri Konsey'in Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi, en geç önümüzdeki haziran ayına kadar cumhurbaşkanlığı seçimini yapacakları sözünü vermesine rağmen isyan dinmedi.

PARLAMENTO SEÇİMLERİ ERTELENEBİLİR
Yüksek Askeri Konsey Başkanı Tantavi, parlamento seçimlerinin planlandığı gibi 28 Kasım'da yapılacağını açıklasa da ülkedeki yaygın kanaat seçimlerin erteleneceği yolunda.

Katar merkezli El Cezire televizyonu, Müslüman Kardeşler Örgütü ve örgütün kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi'nin seçim çalışmalarını askıya aldığını belirtti.

SOSYAL DEMOKRATLAR HALKTAN ÖZÜR DİLEDİ
Mısır Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Muhammed Ebul Gar da, Yüksek Askeri Konsey'le yapılan toplantıya katıldığı için halktan özür diledi.

Ebul Gar, toplantıda askerler ile yapılan mutabakatta, göstericilere karşı müdahalenin durmasının kararlaştırıldığını fakat askerlerin protestoculara müdahale etmeye devam ettiklerini savunarak "Halktan özür diliyoruz. Tantavi de konuşmasında göstericilerden özür dileyecekti fakat dilemedi. Göstericilere müdahale devam etti. Askerler ile mutabık kalınan konulara askerler uymadı" dedi.

BM'DEN KINAMA
BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Navi Pillay da, Mısır'da hafta sonundan bu yana 36 kişinin öldürüldüğü olaylar hakkında derhal ve bağımsız soruşturma açılmasını, sorumlu bulunanlardan hesap sorulmasını istedi.

İnsan Hakları Komisyon Başkanı Pillay, "Mısır yetkililerinin, Tahrir Meydanı ve ülkenin diğer yerlerindeki protestoculara karşı, göz yaşartıcı gaz, kauçuk mermi ve gerçek mermi kullanıldığı açıkça görülüyor. Buna son vermeleri gerekiyor. Tahrir'den gelen görüntüler, zaten sindirilmiş olan göstericilerin zalimce dövülmesi, son derece korkunç." şeklinde konuştu.