Yarın, parlamento seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanan Mısır'da tansiyon yüksek. Protestocular, büyük bir gösteri hazırlığında. Kemal El Cenzuri'nin başbakanlığına karşı çıkan eylemciler askeri yönetimin görevini bir an önce sivillere devretmesini istiyor.

Muhammed El Baradey ise bir açıklama yaparak cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmeye ve kurulacak yeni hükümete başkanlık etmeye hazır olduğunu söyledi.

Baradey bu açıklamayı, Tahrir Meydanı'nda eylem yapan gençler ve bazı siyasi parti temsilcileriyle biraraya geldikten sonra yaptı. Baradey'nin bu açıklamasıyla ordu üzerindeki baskının arttığı yorumları yapılıyor.

Mısır halkı yarın sandık başına gidiyor
Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından yaklaşık 45 milyon seçmen ilk demokratik seçimlerde oy kullanmaya hazırlanıyor. Birer ay arayla üç farklı bölgede yapılacak seçimlerde yarın Kahire'nin de bulunduğu bölgede seçimler yapılacak. Yarın saat 07.00'de başlayacak oy verme işlemi Salı akşamı sona erecek.

Kurucu meclis seçimleri sonucunda halk oylamasıyla 498 parlamenter meclise girecek. 10 kişiyi de ülkede iktidarda olan Yüksek Askeri Konsey atayacak. Ve böylece 508 kişilik Mısır Kurucu Meclisi belirlenecek.

Kurucu meclis yapacağı yeni anayasayı referanduma götürecek ve anayasanın kabulünün ardından kendisini feshederek tekrar seçimlere gidilecek.

Mısır parlamentosunun üçte ikisi çiftçi, köylü, işçi ve profesyonel siyasetçi kotasından oluşuyor. Üçte biri ise bağımsız adaylardan seçiliyor. Şu anda Mısır'daki seçimlere üç blok, 50'ye yakın parti katılıyor. Seçimlerde yaklaşık 6 bin aday parlamentoya girebilmek için yarışacak.

Seçimlerden Müslüman Kardeşlerin Partisi olan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin liderliğindeki demokrasi blokunun birinci çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Selefi grupların Nur Partisi ile Hristiyan iş adamı Necip Saviris liderliğindeki Hür Mısırlılar blokunun ise güçlerini test etmeleri bekleniyor.

Mısır'da seçimlere girecek 50 partiden 14'ü İslami eksenli, 9'u Mübarek'in feshedilen partisi NDP'ye yakın, 2'si Arap Milliyetçisi, 4'ü sosyalist ve komünist, 6'sı merkez sol, 9'u merkez ve 6'sı da liberal görüşlü.

Ülkede okuma yazma oranının düşük olmasını dikkate alan yüksek seçim kurulu, adayların seçimde semboller kullanmasını sağladı. Banyo şofbeninden sigaraya kadar birçok ilginç sembol kullanan adaylar seçimlerde başarılı olmak için çaba sarf ediyor.

Mısır seçimlerinin Tahrir'deki protestoların gölgesinde geçmesi bekleniyor. Seçimlerin yapılacağı yarın ve Salı günü başkent Kahire ve çevresindeki bölgelerde kamu kurum ve kuruluşları ile fabrikalar ve iş yerleri tatil olacak.

Mısır'daki parlamento seçimlerinin ülkede Haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için de bir gösterge olacağı kaydediliyor.