Mısır'daki darbede en büyük kaybeden Katar

Arap dünyasının en önemli ülkesi Mısır'da ordunun Mursi yönetimini devirmesi "bölgedeki dengeleri" de değiştirdi. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin birçoğu, Mısır'daki değişimden memnun. Katar ise "en büyük kaybeden" olarak görülüyor.

NTV Haber 04.07.2013 - 15:33

Mısır'daki darbede en büyük kaybeden Katar

Yaklaşık 90 milyonluk nüfusuyla Arap dünyasının en önemli ülkesi olan Mısır'daki gelişmeler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı da etkiliyor.

Ordunun, Cumnhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimini devirerek Müslüman Kardeşler iktidarına son vermesi bölgedeki dengeleri değiştirdi.

Mısır'daki yeni yönetimi ilk kutlayanlar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Suudi Kralı Abdullah, yeni yönetime başarı dilerken, Birleşik Arap Emirlikleri'nden yapılan açıklamada büyük Mısır ordusu "ülkedeki kurumların ve hukukun garantisidir" denildi.

Katar dışındaki körfez ülkeleri, Mursi yönetiminin devrilmesinden memnun. Zira emirlikle yönetilen bu ülkeler, Arap baharıyla birlikte yükselen Müslüman Kardeşler hareketini kendi iktidarları için tehdit olarak algılıyor.

Suriye lideri Beşşar Esad ile yine Müslüman Kardeşler'in muhalefette olduğu Ürdün'de Mısır'daki gelişmeden memnun.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldı. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldı.

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in iktidardan uzaklaştırılmasının Tunus gibi hareketin iktidarda olduğu ülkelere de yansımaları olabileceği belirtiliyor.

Tunus'ta da Ennahda hareketinin devrilmesi için gençlerin benzer bir eyleme girişebilecekleri kaydediliyor.

Mısır'daki gelişmelerin en büyük kaybedeninin ise, Katar olduğuna dikkat çekiliyor.

Katar'ın yaklaşık 8 milyar dolar finansal destek sağladığı Mursi yönetiminin devrilmesiyle bölgedeki gücünün zayıfladığına işaret ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...