Mısır'daki saldırılarda kiliseler hedef alındı.

İlk saldırı sabah saatlerinde Tanta'da bir Kıpti kilisesinde meydana geldi. Bombalı saldırıda 25 kişi hayatını kaybetti, 71 kişi de yaralandı. Hıristiyanların Palmiya Pazarı ayini sırasında meydana gelen saldırıdan birkaç saat sonra bu kez İskenderiye'de bir kilisenin önünde patlama meydana geldi.

Devlet televizyonu İskenderiye'deki olayın intihar saldırısı olduğunu duyurdu.

SALDIRILARI DAEŞ ÜSTLENDİ

İkinci saldırıda da 11 kişi öldü, 33 kişi yaralandı. Kıpti kiliselerine düzenlenen saldırıları terör örgütü DAEŞ üstlendi. 

Kıptiler, yani Hıristiyan Araplar, 85 milyonluk mısır nüfusunun yüzde 10'unu oluşturuyor.

Papa Francis, Vatikan'daki ayin sırasında Tanta'daki saldırıyı kınadı. Katolik liderinin 28-29 Nisan'da Mısır'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

BAŞBAKAN: AÇIK BİR TERÖR EYLEMİ

Mısır devlet televizyonu, Başbakan Şerif İsmail'in olayla ilgili bilgi almak için İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar ile telefonda görüştüğünü aktardı. Başbakan İsmail yaptığı açıklamada olayı "açık bir terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Saldırıyla ilgili soruşturma için Mısır Başsavcısı Nebil Sadık'ın görevlendirildiği ifade edildi.

Geçtiğimiz sene Kahire'deki en büyük Kıpti katedralinde yaşanan bir başka patlamada 25 kişi ölmüş 49 kişi de yaralanmıştı. 

DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da meydana gelen terör saldırısını kınayarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Mısır halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Bakanlık tarafından Mısır'daki terör saldırısıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Bugün Mısır'ın Tanta kentinde bir kilisede meydana gelen, çok sayıda kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin acılı ailelerine ve tüm Mısır halkına başsağlığı diliyoruz" denildi.